Přímo ze Šlapanic mohou lidé na kole nebo třeba i rodiny s dětmi na procházku vyrazit podél železniční trati do brněnské Slatiny nebo okolo potoka Říčka k Ponětovicím. „Chybí nám ještě udělat spojení do Jiříkovic a úsek do místní části Bedřichovice. Lidé se ale už dnes poměrně pohodlně dostanou po cyklostezkách pěknou krajinou do širokého okolí,“ zmínila šlapanická starostka Michaela Trněná.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.

Letos dělníci vybudují dva úseky, které se přidají ke čtyřem otevřeným loni. Spojí Kobylnice a Praci a také Jiříkovice s Blažovicemi. „Vytyčili jsme inženýrské sítě a trasy stezek. Následně jsme začali se zemními pracemi. Obě trasy otevřeme na podzim,“ sdělil manažer Dobrovolného svazku obcí Šlapanicko Rudolf Staněk. Jeho zástupci stojí za vznikem sítě stezek.

Cyklisté, pěší nebo lidé na inline bruslích se budou mezi Jiříkovicemi a Blažovicemi prohánět po stezce vedoucí v trase bývalé polní cesty. Z Jiříkovic vyrazí u křižovatky ulic Za Školou a Ve Dvojích, na začátku druhé obce pak dojedou do Luční ulice. Stezka bude měřit téměř jeden a půl kilometru.

Šlapanice

Počet obyvatel: 7 520
První písemná zmínka: 1235

Kobylnice a Praci propojí nová cesta v délce 2,3 kilometru. V Kobylnicích se napojí na už hotovou trasu spojující je s Ponětovicemi.

Loni v září představitelé spolku slavnostně otevřeli hned čtveřici nových cyklostezek. Jednalo se o spojení Šlapanic s brněnskou Slatinou, Ponětovic s Kobylnicemi, následné pokračování do Sokolnic a jejich spojnici s Telnicí.

Příští rok spojí nové trasy Podolí, Velatice a Tvarožnou. Zástupci spolku připravují také cyklopropojky Rebešovic, Modřic u Brna a Želešic. „V plánu máme také propojení stezek s Brnem. Jedna z nich by vedla z Pozořic do Líšně, dál přes Stránskou skálu až do Křenové ulice. Druhá po už existující trase ze Šlapanic do Slatiny a pak by pokračovala dál také až do Křenové. V Brně ale zatím narážíme na zásadní problémy," nastínil koordinátor projektů cyklostezek a brněnský radní pro územní plánování Filip Chvátal.

Na nové cesty v okolí Šlapanic zavítá třeba Michaela Beranová s dětmi. „Je dobře, že se dohromady jedná o souvislejší trasu, po které se můžeme na kole dostat někam dál. Po silnici bychom tak daleko nedojeli,“ řekla.

Významní rodáci:

Antonín Moskalyk

close Antonín Moskalyk při natáčení Četnických humoresek. info Zdroj: Česká televize zoom_in Antonín Moskalyk při natáčení Četnických humoresek. Narodil se v Chustu na Podkarpatské Rusi 11. listopadu 1930. Rodina se po maďarském záboru kraje dostala až do sběrného uprchlického tábora ve Slatině.

Odtud se koncem války přestěhovali Moskalikovi do Šlapanic. Antonín Moskalyk režíroval populární seriály Četnické humoresky a Dobrodružství kriminalistiky, televizní zpracování Babičky s Jarmilou Kurandovou a Libuší Šafránkovou v hlavních rolích či filmovou pohádku Třetí princ.

Oblíbený byl i seriál Panoptikum města Pražského s Jiřím Adamírou v hlavní roli rady Korejse. Moskalyk zemřel v Brně 27. ledna 2006.

Libuše Šafránková

Divadelní a filmová herečka se narodila v Brně 7. června 1953. Ve Šlapanicích prožila dětství a mládí. Vystudovala brněnskou konzervatoř. Antonín Moskalyk si ji vybral do role Barunky ve svém filmu Babička. Asi nejslavnější je její Popelka ve Vorlíčkově pohádce z roku 1973. Zaskvěla se v mnoha dalších rolích: ve filmu Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, v titulní roli pohádky Princ a Večernice, princezna Milena v Třetím princi, manželka knihkupce a falešného číšníka Vrány ve Smoljakově komedii Vrchní, prchni, nevěrnice v komedii Jiřího Menzela Vesničko má středisková, starostlivá maminka Součková v Obecné škole.

Tip na výlet

Na hudební mapu světa se Brno zapsalo mimo jiné díky tomu, že s městem propojil svůj život skladatel Leoš Janáček. Brněnské turistické informační centrum již proto několik let nabízí stezku městem po Janáčkových stopách. Lidé v ulicích najdou i informační panely. „Jednotlivá místa jsou pro lepší orientaci očíslována a převážnou část lze obejít pěšky, případně se při delším přesunu svézt městskou hromadnou dopravou. Od prvního zastavení na Mendlově náměstí k šestnáctému stanovišti u Mahenova divadla je trasa dlouhá zhruba 5,6 kilometru,“ řekla mluvčí centra Adéla Nováková. Mapu stezky zájemci najdou na webu leosjanacek.eu.