Podle Jiřího Jedličky z Bicyklového klubu Brno jsou podobná vzdělávací videa potřeba. „Budu rád, když videa poučí hlavně řidiče aut, protože ti jsou stále rozhořčení třeba z toho, když cyklista projíždí v protisměru jednosměrkou přesto, že je to podle značení v pořádku,“ zhodnotil.

Spoty mají pomoct v pohybu po městě nejen řidičům, ale především cyklistům. „Někteří se také chovají velmi neohleduplně hlavně k chodcům,“ zhodnotil Jedlička.

| Video: Youtube

Videa vtipnou formou představují rozdíly mezi různými druhy vyhrazených částí silnic pro jiné účastníky provozu. Kromě milovníků kol do něj tvůrci zahrnuli i lyžaře či jezdce na skateboardu. „Chtěli jsme všem účastníkům provozu co nejkonkrétněji ukázat, kdo má jaká práva a povinnosti, a připomenout, že základem bezpečného provozu je ohleduplné chování mezi nimi,“ uvedl náměstek brněnského primátora Richard Mrázek.

Na tvorbě spotů se podíleli také policisté a odborníci Besipu. „Z praxe víme, že nejen cyklisté často tápou v pravidlech a neví, jak se správně v provozu chovat. Každý preventivní či vzdělávací projekt je proto důležitý,“ zmínil ředitel jihomoravského policejního ředitelství Leoš Tržil.

| Video: Youtube

S nutností poučit pomocí videí nejen řidiče, ale i milovníky kol, souhlasí třeba Jakub Procházka, který po Brně jezdí autem. „Správně se chovají ti, kteří se drží v cyklopruhu a nepřekáží v jízdě řidičům. Jiní ale jezdí uprostřed pruhu pro auta nebo mezi nimi dokonce kličkují,“ popsal.

O tom, zda videa provoz zlepší, Procházka pochybuje. „Vysvětlovat něco lidem, kteří dopravní značení či pruhy pro cyklisty nerespektují, je zbytečné,“ dodal.