Úředníci magistrátního odboru dopravy se nakonec vypořádali se všemi připomínkami k návrhu řešení cyklistické dopravy v ulici, i když ještě v polovině října hlavně na základě stanoviska republikové policie trvali na konci jízdy cyklistů v protisměru. „Mimo jiné prověřili stav dopravního značení před rekonstrukcí komunikace. Obousměrný provoz cyklistů tam fungoval od roku 2013 a až do letošního zahájení rekonstrukce tam nebyl žádný střet mezi cyklistou a motorovým vozem. Šířku silnice jsme díky změně parkování na podélné zvětšili z 3,3 metru na čtyři metry,“ řekl městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

S obnovením ani ne stometrové cykloobousměrky v Opletalově ulici nesouhlasili při posuzování tamního řešení dopravy republikoví policisté. Hlavně kvůli bezpečnosti protijedoucích cyklistů, kterým hrozí střet s dodávkami nebo většími auty vyjíždějícími z parkovacích míst na levé straně vozovky. Řidiči mají podle policistů ztížený výhled. „Na argumentu trváme i nadále," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. K návratu cykloobousměrky už podle něho republikoví policisté zřejmě znovu stanovisko nezaujmou.

Vánoční tramvaj je připravená vyjet tento pátek do ulic Brna.
Novinky na kolejích v Brně: mazačka už vyjela, vánoční šalinu to čeká v pátek

Obnovení průjezdu cyklistů Opletalovou i v opačném směru vítají zástupci spolku Brno na kole, kteří jeho zrušení chtěli na město podat žalobu. Vybírali na ni už dokonce peníze od podporovatelů. „Jsme rádi, že magistrát už nedá na stanoviska republikové policie a je schopný zachovat existující infrastrukturu, i když se to policii nelíbí," sdělil za spolek Michal Šindelář.

Na úřední desce magistrátu visí od minulého týdne návrh opatření obecné povahy stanovující úpravu provozu v Opletalově a sousední Solniční, který obsahuje právě také obousměrku. „Dotčené osoby mohou podat písemné připomínky nebo odůvodněné námitky odboru dopravy magistrátu ve lhůtě do třiceti dnů od jeho zveřejnění. Pokud k návrhu nebudou žádné připomínky, lze cykloobousměrku v Opletalově očekávat za dva a půl až tři měsíce. Dřív to není možné kvůli zákonným lhůtám," nastínila Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.

Podle původního rozhodnutí úředníků odboru dopravy vydaného v polovině října neměli cyklisté ulicí v protisměru po konci její rekonstrukce už znovu projet. Úředníci přitom zavrhli námitku spolku i dalších občanů města na rušení obousměrky. Podle členů spolku tehdy ani nevypořádali všechny jejich části.

Brno, hlavní nádraží. Ilustrační foto
Výročí legendární brněnské znělky: Sedmikrásky se na hlavní nádraží už nevrátí

Práce související s rekonstrukcí vodovodu a kanalizace v oblasti mají v Opletalově skončit do konce roku. Obnovený provoz v ulici má být poté na přechodnou dobu bez cyklistů v protisměru. Do něho se mají díky znovu umístěné obousměrce vrátit později.