„Prostor mezi ploty a řekou je asi dva metry široký a podle plánů města skončí celý pod asfaltem. Přitom to je poslední třísetmetrový neregulovaný kousek toku Svitavy. Bojíme se, že pokud stezka vznikne, bude tam stejně obrovský provoz inline bruslařů a cyklistů jako na stezce z Obřan do Bílovic nad Svitavou,“ prohlásila jedna z aktivistek sdružení Monika Macejová.

Pro vedení cyklostezky, která je součástí takzvané Jantarové stezky, protínající Moravu od polských hranic až po rakouské, mají lidé ze sdružení náhradní trasu. „O pár metrů dál lze úsek komfortně objet Franzovou ulicí. Tam je minimální provoz a už teď tam lidé na kole běžně jezdí,“ připomněla Macejová.

Názor starostky

Opačný názor než aktivisté má starostka městské části Maloměřice a Obřany Jarmila Kocmanová. „Magistrátní odbor dopravy už dříve možnost cyklostezky ve Franzově ulici zamítl. Lidé tam totiž nemají garáže a parkují podél silnice. Na cyklostezku tam není místo,“ uvedla Kocmanová.

Dodala, že úprava třísetmetrového úseku podél řeky je nutná. „Právě kvůli plánované stezce jej Povodí Moravy nechalo zatím neregulovaný. Jenže pěšina, která tam teď vede, je nebezpečná. Lidé z ní občas i padají do vody, maminky s kočárky se tam nedostanou,“ řekla starostka.

Lidé z občanského sdružení však mají v rukou trumf. Sedm metrů potřebných pro stavbu cyklotrasy totiž patří jednomu z jeho členů, Romanu Molišovi. Ten chce za prodej pozemku částku, kterou představitelé Brna odmítají zaplatit. „Nasadil jsem cenu, která má alespoň trochu vyrovnat zničení těchto míst,“ přiznal Moliš. Za sedm metrů čtverečních pozemku požaduje dvaašedesát tisíc korun.

Tato cena je nepřijatelná pro brněnské zastupitele. Už dvakrát ji na svém zasedání odmítli zaplatit. Podle náměstka brněnského primátora Martina Andera však obstrukce jednoho člověka stavbu nezpomalí. „Nejdřív stejně musíme dořešit výkup ostatních potřebných pozemků. Může to trvat měsíce, takže není důvod se bát nějakých zdržení kvůli tomu jednomu. Tak jako tak letos stavba určitě nezačne,“ uvedl Ander.