Pro mladíka, který přijel do České republiky před čtyřmi lety, je matematika koníčkem. Na olympiádu se připravoval v korespondenčním semináři, díky němu zvítězil mezi čtyřiceti soutěžícími. „Věřil jsem si na účast, ale ne na výhru,“ přiznává s úsměvem unavený vítěz, kterému kamarádi přezdívají Tonda. Celostátní kolo matematické olympiády je opravdu náročné, Tonda je ale důkazem, že není neřešitelné.

„Dvě hodiny před koncem jsem začal s poslední úlohou. Když jsem skončil, zbývalo jen patnáct minut,“ popisuje nejtěžší moment soutěže. Právě poslední úloha mu pomohla k vítězství, vyřešil ji jako jediný a sám byl výsledkem překvapený.

„Nevím, jak mě to napadlo. Jako by ta myšlenka…jako by to řešení spadlo z nebe přímo do mojí hlavy,“ popisuje závěrečný boj. Kdyby k poslednímu příkladu odevzdal i vedlejší propočty, mohl získat plný počet bodů, přesto je ze svého výkonu nadšený. Anh je rád, že mu příklady sedly. Šest úloh počítaly čtyři desítky soutěžících dva dny, na každou trojici měly vždy čtyři a půl hodiny. „Naštěstí tady nebyla žádná těžká kombinatorika. Na rozdíl od algebry a teorie čísel mě totiž moc nebaví,“ hodnotí výběr příkladů vítěz.

Mladý matematik svým vítězstvím potěšil i rodinu a přátele. Oslavovat se ale zatím nechystá. „Těším se domů, chci jen lehnout do postele. Jsem úplně vyčerpaný,“ řekl po vyhlášení výsledků.

Anh uspěl v kategorii určené studentům posledních středoškolských ročníků. Spolu s dalšími úspěšnými řešiteli bude reprezentovat Českou republiku na mezinárodní matematické olympiádě.

JAROSLAV TYLICH