Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková popsala, že se v lokalitě zbortila přípojka uliční vpusti do hlavního řadu a při deštích pak dochází k zaplavování silnice. „Délka opravy bude zhruba jeden měsíc. Náklady předpokládáme tři sta tisíc korun," vyčíslila Trubelíková.

Kdy přesně oprava začne, nyní není jisté. Podle Trubelíkové bude záležet na klimatických podmínkách. „Aktuálně to není možné," vzkázala v druhé polovině tohoto týdne.

Zatímco protější autobusová zastávka linky číslo 44 byla po dobu stavebních prací na protipovodňových opatřeních přesunuta, zastávka linky 84, kde silničáři plánují práce, je městskou hromadnou dopravou normálně obsluhovaná. „ Pro linku 44 je zastávka přeložená zhruba o 120 metrů vpřed za křižovatku s ulicí Nové sady," potvrdila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Znovuotevření pobočky České pošty v Orlí ulici chystají její zástupci v příštím roce. Filiálka ve Velkém Špalíčku skončí.
Česká pošta hlásí návrat na Orlí v Brně. Pobočka ve Velkém Špalíčku skončí

PRÁCE Z CHODNÍKU

Podle Tubelíkové dělníci uliční vpusť přemístí do autobusového zálivu a veškeré práce jsou v plánu z chodníku. „Mírně omezen bude provoz v autobusovém zálivu, průjezdního profilu se oprava nebude týkat i s ohledem na protipovodňová opatření," nastínila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Stavbaři u protipovodňových opatření pokračují v pracech na úseku u ulice Poříčí. Začali v roce 2022, součástí má být například nová náplavka před halou Rondo. „Nově dělníci pracují i na Poříčí, v úseku od Novosadského mostu po most na Vídeňské, kde vznikne objekt kolonády. Součástí bude i protipovodňová zeď a dále stezky a pěšiny," zmínil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Pokračuje postupné odbourávání kamenných zdí. V části od Vídeňského mostu za areálem Hospice svaté Alžběty zase pracovníci upravují koryto řeky, vzniká tam i nová lávka pro pěší. „V neposlední řadě už dělníci staví protipovodňové stěny na Táborského a Bakalově nábřeží. Za koupalištěm Riviéra se rýsuje nová stezka. Její část je už hotová," doplnil Poňuchálek.

Ilustrační foto.
Na jihu Moravy se mění jízdní řády. Omezí se spojení mezi Brnem a Skalicí

PRODLOUŽENÍ TERMÍNU PRACÍ

K protipovodňovým opatřením je přidruženo i množství oprav kanalizace, vodovodů a dalších inženýrských sítí. „Vzhledem k náročnosti stavby jedná město Brno se sdružením zhotovitelů o prodloužení termínu na dokončení akce, a to o několik měsíců. Dodatek ke smlouvě musí projednat brněnští radní," sdělil Poňuchálek.

Radní Petr Kratochvíl Deníku řekl, že tato část protipovodňových opatření pravděpodobně skončí až na jaře 2025.

NA MOSTĚ KOMPLETNĚ OBNOVILI PROVOZ

Po úspěšné zatěžovací zkoušce skončilo omezení na nedalekém viaduktu přes ulici Poříčí. Od 10. prosince tam obnovili provoz na všech čtyřech kolejích. „Skončí tak odklony osobních vlaků ve směru na Zastávku u Brna, které v pracovní dny zajížděly na brněnské dolní nádraží," uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Železničáři k opravě viaduktu přistoupili poté, co loni před Vánocemi zjistili, že se historický most nachází v havarijním stavu. „Způsobily jej v závěru loňského roku pravděpodobně práce na protipovodňových opatřeních v řece Svratce, která pod viaduktem protéká," zmínil už dříve Gavenda.

Po ročních opravách se na historický viadukt přes řeku Svratku v Brně vrátí čtyřkolejný provoz.
Železniční most přes Svratku je opravený. Vlaky se vrátí na hlavní nádraží

Havarijní stav uliční vpusti v Poříčí:
co způsobuje: při deštích zaplavování silnice
délka opravy: asi 1 měsíc
předpokládané náklady: 300 000 Kč
způsob prací: veškeré z chodníku, mírné omezení provozu v autobusovém zálivu

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Dronová show rozzářila nebe nad vánočními trhy na brněnském výstavišti

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov