Představitelé města chtějí vybudovat nadregionální areál, který nabídne vhodné podmínky pro pořádání kulturních, sportovních i kongresových akcí na mezinárodní úrovni. „Má-li být Brno moderním a atraktivním městem, musíme být schopní využít příležitost, že jsme se dostali tak daleko a že je stavba velmi dobře připravená. Slavnostní podpis beru jako deklaraci našeho zájmu v projektu nadále pokračovat,“ řekla Vaňková.

Náklady jsou zhruba 4,4 miliardy korun. „V tuto chvíli je to cena, která je stanovená ve smlouvě. Nepamatuji si žádnou stavbu, která by nedoznala změn. Přála bych si, aby byly minimální,“ připustila Vaňková možné pohyby částky.

Brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.
Radní Kratochvíl o aréně v Brně: Nestavíme Kometa halu, odvážně měníme kus města

Stavební práce začnou na základě výzvy vedení města v návaznosti na schválení podpory Evropskou komisí. „Nemáme ukončené potřebné řízení u Evropské komise, nemáme schválené smlouvy s bankami o úvěru. Doufáme, že by to mělo být hotové v první polovině letošního roku. Přeji si, abychom stavbu zahájili v létě,“ sdělila Vaňková.

O úvěru nyní vedení města jedná s několika bankami. „Konkrétně u dvou už jsme ve finálních rozhovorech. Ke schválení smluv by mohlo dojít v červnu,“ doplnila primátorka. Investor má po podpisu smlouvy na zajištění peněz dvanáct měsíců.

Nová multifunkční hala na brněnském Výstavišti bude mít kapacitu pro 13 300 diváků.
Multifunkční halu bude provozovat Arena Brno, další výběrové řízení zatím nebude

V případě, že Evropská komise podporu neschválí, může město smlouvu jednostranně ukončit bez sankcí. Pokud stavba začne, má na to vybraná firma třicet měsíců od předání staveniště. „Podpisem smlouvy začínáme. Vyčlenili jsme na to tým, který začíná technickou a předvýrobní přípravu. Kontrolujeme projektovou dokumentaci,“ oznámil předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Stavbu haly ale kritizuje část opozice. „Peníze jsou v současné době potřeba jinde. Například v podpoře obnovitelných zdrojů, nebo v úsporách energií,“ prohlásil před časem opoziční zastupitel Matěj Hollan.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

 

Jasno je také o provozovateli. Halu bude mít na starosti městská společnost Arena Brno. „Výstavba multifunkční arény navíc vyvolává i další investice. Obnovíme velké území v blízkosti centra. Tato část města se masivně rozvine,“ podotkl předseda představenstva Areny Brno Petr Kratochvíl.

Multifunkční Arena Brno na brněnském výstavišti.
Schválená stavba multifunkční haly v Brně: za 7 miliard, skoro dvojnásobek ceny

V plánu je například stavba části velkého městského okruhu Bauerova. Ředitelství silnic a dálnice oznámilo, že vybralo zhotovitele stavby. Vyhrála firma Imos Brno za cenu 549 milionů korun bez daně. „Stavba má stavební povolení a začne se začátkem sezony,“ sdělil generální ředitel státních silničářů Radek Mátl.