Na tréninky využívají všechny veřejné bazény ve městě. Ať už se jedná o plovárnu za Lužánkami, na Kraví hoře, Lesné, v Kohoutovicích či třeba Řečkovicích. Aby pokryli tréninkové nároky, musí členové plaveckého oddílu Kometa Brno vzít zavděk i školními bazény. Dlouholetý nedostatek plaveckých ploch v Brně má pomoct vyřešit nový pětadvacetimetrový bazén. Od února začne vznikat vedle stávajícího padesátimetrového za Lužánkami. Plovárna nabídne po dokončení na podzim roku 2022 využití nejen pro plavecké kluby, ale i pro veřejnost.

„Poslouží k plavání škol a běžným lidem. Díky spojení se současným bazénem za Lužánkámi se na tomto plaveckém stadionu budou moci pořádat mezinárodní plavecké soutěže,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Divočáka muž zavěsil na věšák na prádlo.
Vánoční podívaná v brněnských Židenicích: myslivec stahoval na sídlišti divočáka

Obě plovárny získá do správy městská firma Starez-Sport. „Bazény budou mít společný vstup, zázemí, převlékací prostory nebo využití některých technologií,“ zmínil investiční ředitel firmy Tomáš Fiala. Jedná se o akumulační nádrže, pískové filtry a oběhová čerpadla.

Nový bazén za Lužánkami
- rozměry: 25 na 21 metrů
- parametry: 8 drah o šířce 2,5 metru
- hloubka: 1,2 až 1,6 metru
- místo: vedle stávajícího padesátimetrového bazénu
- využití: rekreační plavci, povinné plavání žáků, plavecké oddíly, závody plavecké a vodního póla
- důvody vzniku: nedostatek plaveckých ploch, neuspokojená poptávka pro organizované plavání a rekreačních plavců
- součást: malý bazén o rozměrech 17 na 6 metrů a hloubce 0,4 až 0,9 metru pro nejmenší plavce, tribuna pro 200 lidí
- začátek stavby: únor 2021
- konec stavby: podzim 2022

Zásadním důvodem pro výstavbu nového bazénu je podle primátorčina náměstka Petra Hladíka nedostatek plaveckých ploch ve městě. „Kvůli tomu nemůžeme uspokojit poptávku po organizovaném plavání, ani po plavání rekreačních plavců. Zároveň v Brně chybí dostatek bazénů pro povinný školní plavecký výcvik a někteří žáci proto musí jezdit mimo město,“ řekl Hladík.

Fiala doplnil, že v bazénech momentálně musí trvale odmítat uchazeče o plavání ze strany školní mládeže, kteří mají zájem o výuku neplavců a začátečníků.

Nedostatek plaveckých ploch pro povinné hodiny plavání žáků potvrzuje i ředitel základní školy Svážná v Novém Lískovci Petr Punčochář. „Jezdíme proto s dětmi plavat až do Řečkovic. Ideálně mají být v každé městské části bazén a kluziště, což ale nejsou,“ podotkl Punčochář.

PODÍVEJTE SE, JAK BUDE VYPADAT:

Plavci si v novém bazénu zaplavou v osmi plnohodnotných drahách. „Jako další vodní plocha v objektu se využije jako takzvaný rozplavbový bazén, což je podmínkou pro pořádání mezinárodních plaveckých soutěží. Nový pětadvacetimetrový bazén bude splňovat závodní parametry podle pravidel Mezinárodní plavecké federace," uvedl Fiala.

Při stavbě dělníci vybudují také malý bazén pro nejmenší plavce. Jeho rozměry budou sedmnáct na šest metrů, hloubka pak od čtyřiceti do devadesáti centimetrů.

Nový bazén ulehčí tréninkové možnosti třeba sportovcům plaveckého oddílu Kometa Brno, kam patří plavci, pólisté a akvabely. „Počítáme hlavně se zlepšením podmínek pro trénink ve vytížených odpoledních časech mezi třetí a sedmou večer. V tu dobu jsou všechny bazénové plochy v Brně plně obsazené, musíme tak vždy poskládat několik skupin po jedné dráze,“ sdělil předseda klubu Jiří Vlček.

Ilustrační foto.
Kasička pod vánočním stromem v Brně: lidé dali skoro půl milionu, méně než dřív

Představitelé klubu plánují nový bazén využít pro trénink plaveckých skupin od žáků až po dospělé, přínosem má být i pro pólisty a akvabely. „Potřebujeme ho jako sůl nejen pro trénování, ale i pro komfort při závodech na padesátimetrovém bazénu za Lužánkami. Nový pak může sloužit pro vyplavání. Samozřejmě nám umožní pořádat i menší závody, například krajský přebor," nastínil Vlček.

Zástupci města nyní pro stavbu hledají zhotovitele. „Předpokládáme náklady 205 milionů korun. Částku jsme do zadávací dokumentace uvedli jako nejvýše přípustnou. Podáme si žádost o dotaci v programu Národní sportovní agentury. Její maximální výše je devadesát milionů a do výše sedmdesáti procent způsobilých výdajů,“ přiblížil Hladík.

Nová plovárna vyroste na místě někdejšího školního šestnáctimetrového bazénu, pod nevyužívaným parkem při hlavním vstupu do objektu. „Stavbaři zrekonstruují vstupní prostory a částečně zázemí současného bazénu, terasy a přístupovou lávku ke Sportovní ulici. Revitalizují přilehlé plochy, chodníky a parkovací místa před bazénem a podél komunikace vedoucí k posilovně. Prostory budou bezbariérové," popsal mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Medvědice Kometa. V brněnské zoo se narodila v roce 2012.
VIDEO: Zázrak s brněnskými kořeny. Medvědice Kometa porodila v Rusku mládě

I přes postavení nového bazénu brněnští profesionální plavci nadále usilují o půlící stěnu na padesátimetrovém bazénu. Náklady na její vybudování se pohybují okolo osmi milionů korun. „Pomůže v dalším rozšíření tréninkových prostor a je také velmi užitečná při pořádání závodů. Díky ní je možné v něm vytvořit podmínky na světové úrovni potřebné třeba pro pořádání mistrovství Evropy nebo světa," vysvětlil Vlček.