Hlasování předcházela poměrně bujná debata, zatímco poprvé zastupitelé návrh neschválili, později se k němu rozhodli vrátit a rozhodnout o jeho případném znovuzařazení do jednání. Ani to se však nepovedlo protlačit. Proti udělení mimořádného příspěvku se postavilo devět zastupitelů, deset se hlasování zdrželo a sedmadvacet bylo proti. Návrh provázela dlouhá licitace. „Samozřejmě respektuji právo zastupitelů nehlasovat, ale pokud chce někdo v příštím roce hezký Festival planet, má nyní možnost to ovlivnit,“ lákala primátorka Markéta Vaňková ke stisknutí zeleného tlačítka na hlasovacích zařízeních.

Finální náklady za uspořádání hojně navštěvované akce se letos vyšplhaly ke dvěma a půl milionům korun. Ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek přiznal Deníku Rovnost zklamání. „Jsem z toho trochu smutný, protože si někteří asi nemyslí, že se jedná o významnou akci. Přitom za námi jezdí třeba lidé z Ostravy nebo Olomouce, nikde jinde nic takového není. S vysokou návštěvností letos vzrostly i náklady na úklid a podobně. Není to o tom, že bychom neměli na zaplacení, ale že kvůli nadměrným výdajům budeme muset okleštit akce příští rok,“ postěžoval si Dušek.

Na nadcházející sezónu přitom plánují další zbrusu nový model, tentokrát možná Jupiteru. Ten by kolem sebe měl mít dokonce svoje měsíce, vesmírný repertoár by se tak rozšířil na pět nafukovacích planet. Vyrobit jednu z nich stojí přibližně čtyři sta tisíc korun, obsluhovat ji musí čtyři lidé. „Tohle všechno je potřeba zaplatit. Není ale možné, že bychom zavedli vstupné, oplocení a všechna organizace okolo by pak byla ještě dražší. Nechceme z toho mít sponzorskou akci, rádi bychom místu zachovali romantiku, nechceme obležení stánků všude okolo,“ nastínil svoji představu Dušek.

Během dvou týdnů Festivalu planet se na Kraví hoře vystřídalo zhruba sedmdesát tisíc návštěvníků, rekordní počty hlásí také samotná hvězdárna, kde si tamní program vychutnalo asi dvanáct tisíc lidí. Zájemci si kromě toho mohli užít i letní kino, které po celou dobu vysílalo kultovní snímky s vesmírnou tématikou. „Kdyby hvězdáři v době velkých akcí zprovoznili pokladničku na dobrovolný příspěvek, peníze by se při tak velkém počtu návštěvníků jen hrnuly. Děkuji za tak skvělé akce,“ pochvalovala si letní festival třeba Věra Dvořáková z Brna.