V domech X a Y o rozloze skoro čtrnáct a půl tisíce metrů čtverečních vznikne celkem 255 bytů o velikosti 1+kk až 3+kk. „Naprostá většina bytů bude vybavených, některé nevybavené," podotkl stavební ředitel CTP v České republice Jan Hübner.

Podle architekta Václava Hlaváčka se jedná o velmi progresivní projekt. „Vychází z holandských zkušeností a jsou to nájemní domy," zmínil Hlaváček.

Výhled na Brno nabídne nová kancelářská budova v areálu Vlněna. Má šestnáct pater.
Brno jako na dlani. Pokochejte se krásným výhledem z nové nejvyšší budovy Vlněny

Kromě bytů budou mít obyvatelé k dispozici také wellness centrum nebo plavecký bazén o délce pětadvacet metrů. Součástí proměny bude také zeleň s vodními prvky. Podle Hübnera bude bazén také pro veřejnost.

Budova K pak nabídne kancelářské a obchodní prostory. Bude mít devět nadzemných a dvě podzemní podlaží. Dokončení budovy K je v plánu na konci příštího roku, do bytů v budovách X a Y se nastěhují podle plánů první zájemci v první polovině roku 2026.

Budova I v multifunkčním areálu Vlněna v centru Brna bude brzy hotová. Kolaudace je v plánu na konec května.
Budova s unikátní fasádou ve Vlněně má prvního nájemce. Stěhuje se na konci roku

Zástupci společnosti CTP brzy dokončí ve Vlněně kancelářskou budovu I, která vyniká jedinečnou prosklenou fasádou. Kolaudace je v plánu v polovině roku. „Máme pronajato hodně přes polovinu prostor," nastínil Hübner.

Jedná se o šedesát metrů vysokou budovu s šestnácti nadzemními a jedním podzemním patrem a nabízí atraktivní výhled na Brno. „V nejvyšším patře bude plastická chirurgie," prozradil Hübner.

V sousedství Vlněny se nachází tři starší vícepatrové budovy s byty v ulici Dornych. Dvě z nich patří městu Brnu, jedna soukromému majiteli. Už v minulosti se mluvilo o tom, že Brno tyto budovy prodá. „Domy ve vlastnictví města jsou svěřeny městské části Brno-střed. Evidujeme zájem CTP o toto území. Ale zatím žádné rozhodnutí nepadlo," řekl brněnský radní pro oblast majetku Jiří Oliva.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Posun pro stavbu v areálu Jaselských kasáren v Brně. Známe detailní plány

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková