O svém rozhodnutí informovala na Twitteru. „Činím tak po zvážení všech pro a proti a s veškerou vážností. Potřebujeme hlavu státu, která má schopnosti a energii stát v ekonomicky nelehké době na straně lidí. Všichni si zasloužíme naději na lepší časy," oznámila.

O jejích prezidentských ambicích se spekulovalo už delší dobu. Uvažovala o ní, protože se nerada dívá na věci, které jsou zjevně chybné, ale nemůže je nijak ovlivnit. „Taková pozice není pro mě komfortní. Jsem člověk, který nemá v oblibě kritiku bez možnosti do toho zasáhnout. Vždy jsem se snažila jít příkladem, přiložit ruku k dílu,“ sdělila Nerudová nedávno v rozhovoru pro Deník.

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity se přidává už k dalším oznámeným jménům. Naposledy kandidaturu oznámil bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Hlavu státu budou Češi a Češky vybírat začátkem příštího roku. Jako největší favorité se zmiňují šéf opozičního hnutí ANO a miliardář Andrej Babiš a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, kandidaturu ale ještě oficiálně neoznámili.