Jihomoravský kraj na základě údajů ministerstva financí spočítal, že přijde celkem o zhruba 1,36 miliardy korun. „Schválené změny se zásadně promítnou do sestavování rozpočtu pro příští rok. Čeká nás doba šetření. Znamená to i omezení investic napříč oblastmi,“ řekl v pátek Šmerda. Konkrétní ohrožené projekty ale zatím zmínit nechtěl.

Jak upřesnila mluvčí kraje Monika Brindzáková, většina výpadku, přes miliardu, jde na vrub zrušení superhrubé mzdy.

Vedení města Břeclav počítalo původně s příjmy tenčími o 38 milionů, rozdíl oproti letošku ale nakonec má přesáhnout šedesát milionů. A radnice už plánuje, kde ušetří peníze. „Zdrží se chystaná revitalizace sídlišť i další fáze již započaté opravy domova seniorů,“ naznačil břeclavský místostarosta Jakub Matuška.

Musíme být opatrní

V Petrově na Hodonínsku se v následujících letech chystali pustit do velkých investic, například úpravy známého areálu historických vinných sklepů Plže za padesát milionů. V roce 2021 měla přijít na řadu žádost o dotace. Plán pořád platí, zároveň se ale na úřadě s úbytkem příjmů rozsvítila varovná kontrolka. „Musíme být opatrní. Pro investice v příštím roce máme našetřeno. Co ale bude dál, je otázka,“ uvedla starostka obce Eva Mlýnková s tím, že výpadek v rozpočtu odhadují v řádech milionů.

Starosti přidělala změna v daňovém systému také starostovi tisícových Švábenic na Vyškovsku Tomáši Švábovi. Loni měl městys příjmy necelých 25 milionů korun, letos už ví, že to bude výrazně méně. „Počítá nám to odborná firma. Nový rozpočet máme před schválením. Nechceme škrtat, městys se přece musí posouvat dopředu,“ okomentoval s tím, že výpadek budou kompenzovat penězi z úspor. Městys totiž v roce 2021 čekají nutné opravy několika budov. V ohrožení je však zásadní projekt nové splaškové kanalizace v dalších letech.

Dopady daňového balíčku

Celkový příjem ze sdílených daní 2021: podle predikce získá Jihomoravský kraj 5,9 miliardy korun, oproti roku 2019 je to o 1,36 miliardy méně

Konec superhrubé mzdy: většina výpadku u krajského rozpočtu půjde na vrub zrušení superhrubé mzdy - 1,08 miliardy