Lékaři v sanitkách mají s nemocnicemi komunikovat prostřednictvím centrálního dispečinku, který tvůrci projektu dokončí až na podzim. Podle Ondrové to ale vývoj systému nijak nebrzdí. „Dočasně máme kontaktní místo v bohunické fakultní nemocnici. Při nehodě volá záchranář operátorce a diktuje jí, co má o pacientovi napsat do formuláře datové věty. Informace pak putují do příslušné nemocnice," vysvětlila. Dodala, že systém má zatím méně závažné technické problémy, například při přihlašování operátorek do programu.

Po dokončení projektu vyplní datovou větu sami zdravotníci. Ti také uvidí, které nemocnice jsou neobsazené. „Lékaři si v sanitce zjistí lůžkovou kapacitu jednotlivých klinik. Aplikaci lze totiž spustit na všech zařízeních připojených k internetu," řekl primář Oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Brno Martin Doleček.
Dispečeři i záchranáři se před spuštěním systému účastnili různých školení. „Stále se učí s datovými větami a jejich obsahem pracovat. Do formuláře vyplňují například věk a pohlaví zraněného, jeho zdravotní stav či přibližný čas, kdy ho sanitka přiveze do nemocnice," řekl Doleček.

V dosavadním systému musela operátorka záchranné služby obvolávat nemocnice a hledat tu, která pacienta přijme. „Často se stalo, že údaje nebyly přesné a nemocnice nakonec pacienta nepřijala. Pro operátorku to znamenalo další domlouvání a zbytečnou ztrátu času," uvedl Doleček.

Projekt stál téměř jednadvacet milionů korun, pětaosmdesát procent částky na něj přispěla dotace Evropské unie. Účastní se ho i slovenská fakultní nemocnice v Trnavě. „Často převážíme pacienty přes hranice, takže používání datové věty na Slovensku záchranářům pomůže," uvedl jeden z manažerů projektu Petr Urbánek. Systém se podle něj postupně rozšíří i do dalších nemocnic v Jihomoravském kraji.

Co je datová věta

Datová věta je popis zraněného člověka. Zdravotník do elektronického formuláře nového systému vyplní základní údaje o pacientovi a jeho diagnózu. Díky tomu operátorka záchranné služby rychle najde nemocnici, do které může sanitka pacienta převézt. Nemocnice navíc o člověku získá přesné informace.

LENKA ONDRYSKOVÁ