Pracovníci Povodí Moravy z hladiny Brněnské přehrady odklízejí množství materiálu. „Jedná se o několik stovek tun odpadu. Jsou to převážně větve, odpadky nebo plastové lahve. Drží se hráze vodní nádrže, odkud je vodohospodáři vytahují pomocí jeřábu do nákladních aut. Další se pak nachází v zátokách,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Zvýšený průtok využijí Lesy ČR k povodňování lužních lesů.
Jižní Morava a řeky po velkém dešti. Podívejte se, jak burácely Dyje i Jihlava

Vodohospodáři odhadují, že splavený materiál bude muset odvézt přibližně stovka sklápěcích aut. Těžbu z blízkosti hráze zahájili v úterý 20. dubna, práce budou pokračovat tento týden v pátek a pak celý příští týden. Pak budou pokračovat v zátokách.

„Po odtěžení z hladiny vodní nádrže následuje sušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vše ekologicky zlikvidovat. Průběh těžby závisí na počasí a směru větru, nelze proto předem plánovat,“ upřesnil Chmelař.

Svratka ve Veverské Bítýšce na Brněnsku. Ilustrační foto
Silný déšť na jihu Moravy. Na Nových Mlýnech je druhý stupeň, průtok se zvyšuje

Po poklesu průtoků v řekách a při vhodných povětrnostních podmínkách budou vodohospodáři odklízet naplavený materiál i z ostatních vodních nádrží. „Nádrže dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy, zejména vodní nádrže Vranov, Vír a Nové Mlýny, o uplynulém víkendu zpomalily souběh povodňových průtoků. Bez vlivu vodních nádrží by průtok vody v Dyji pod soutokem s Jihlavou a Svratkou dosáhl třetích stupňů povodňové aktivity,“ upozornil Chmelař.

Petr Buchta z Adamova na Blanensku si po vydatných deštích udělal výlet na Břeclavsko. Motorový paraglidista vyfotografoval rozvodněnou řeku Dyji. Z výšky zachytil také jezera pod Pálavou.
Zatopená jižní Morava pohledem z nebe: rozlitá Dyje nebo nové jezero v krasu

Loni a předloni odtěžili vodohospodáři na Brněnské přehradě přibližně sto tun materiálu. Rekordní množství odpadu zaznamenali pracovníci Povodí Moravy v roce 2020, ve kterém kvůli povodňovým událostem odtěžili z nádrže a jejího okolí více než pět stovek tun splaveného materiálu. Vedle přírodnin se do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat i různé nevhodné předměty a materiály například z načerno založených skládek. Ty pak mohou mít nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích.