Žije sama se synem v pronajatém bytě. Kvůli psychickým problémům pracuje na zkrácený úvazek a z peněz, které vydělá, sotva zaplatí střechu nad hlavou a nezbytnosti k přežití.

„Když přijdou nečekané výdaje, je pro nás záchrana potravinová pomoc," svěřila se Helena z Blanenska, která si přála zůstat v anonymitě. Redakce však její totožnost zná. V tíživé situaci ji pomáhá Charita Blansko, která k ženě pravidelně jezdí s balíčkem základních potravin. Žena není jediná. Pomoc od charit a potravinových bank na jihu Moravy v posledních týdnech hledá stále více lidí.

Fakultní nemocnice u sv. Anny
Válka s covidem: v brněnské nemocnici u svaté Anny už pomáhají vojáci

V problémech se lidé ocitají kvůli rostoucím cenám jídla a energetické krizi. Do potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj jich za poslední dva týden volaly o pomoc desítky.

„Veškerou potravinovou pomoc řešíme přes neziskové organizace. Že by nám lidé telefonovali přímo je ojedinělé. Jedná se především o matky samoživitelky nebo lidi v důchodovém věku. Vždy zmiňují to stejné: stouply nám ceny za energie a nezbývají peníze na potraviny,“ uvedla koordinátorka banky Romana Sýkorová.

ENERGETICKÁ KRIZE

O dodavatele v kraji přišly tisíce lidí.

Řadě z nich kvůli vysokým zálohám nezbývá ani na jídlo.

Do jihomoravské potravinové banky jich za poslední týdny volaly desítky.

V nouzi se ocitají zejména matky samoživitelky a důchodci.

Podle odborníků je to problém, s nímž se republika bude potýkat i v následujících letech.

Jenže potravinové balíčky přímo z banky získat nelze. V minulosti totiž lidé službu hojně zneužívali a do banky chodili, ačkoli peníze na jídlo měli. „My už nemůžeme rozhodnout, zdá má daný člověk na potraviny nárok. Proto potravinové banky nyní pomáhají skrze organizace, s nimiž mají uzavřenou dohodu o potravinové pomoci. Nejjednodušší je tedy být klientem některé z nich,“ doplnila Sýkorová.

Způsobilých organizací je v kraji přes sto. Mezi nimi například Diecézní charita Brno, Podané ruce nebo Diakonie Brno. „I nám se zvyšuje počet klientů, kteří se na nás v nouzi obrací s prosbami o pomoc. Jedná se především o seniory,“ uvedla vedoucí komunikace diakonie Magdaléna Šrubařová.

Lidé mohou spoluobčanům pomoci 20. listopadu, kdy se po celém kraji koná potravinová sbírka. Mapu míst, kam je možné jídlo k darování zanést, najdou na webu jihomoravské potravinové banky. „Jsou jich desítky. Jsme rádi za konzervy, čaje, kávu, kompoty. Zkrátka potraviny, které jsou trvanlivé a je možné je konzumovat bez ohřátí,“ informovala Sýkorová.

Po krachu Bohemia Energy a dalších menších dodavatelů energie se do nouzové situace mohly dostat tisíce lidí. Podle mluvčího E.ONu Romana Šperňáka o dodavatele v distribuční oblasti čítající jižní Moravu, jižní Čechy, Vysočinu a část Zlínského kraje, přišlo dvě stě tisíc lidí.

A podle odborníků se nejedná o nárazový problém, který sám od sebe odezní. „Pokud se výrazně nezmění zelená politika Evropské unie, dále budou energie zdražovat. Potraviny zdražují také, ale tam je to spíše přechodná záležitost daná pandemickou situací. U energií lze však očekávat, že do energetické chudoby postupně zabředne velké procento populace. Evropská komise v červencové zprávě uvádí, že hrozí třetině obyvatel Evropské unie,“ nastínil ekonom Lukáš Kovanda.