Liška tak potvrdil reputaci jasného favorita volby. Pro jeho soupeře v klání o předsednický post Matěje Stropnického hlasovalo šedesát lidí. Třetí nominovaný, delegát Pardubického kraje Jan Linhart, jich přesvědčil pouze šest.

Prvním místopředsedou Strany zelených se stal náměstek ministra životního prostředí a lídr liberecké kandidátky František Pelc. Hlasovalo pro něj 134 delegátů.

Na zelené pódium v hale Moranda se v sobotu před delegáty postavil jako první Jan Linhart. „Věřím, že Martin Bursík dal straně to nejlepší, ale v konečném důsledku to stranu rozhádalo a vedlo k poklesu preferencí,“ řekl Linhart. Straně nabídl zkušenosti. „Umím se rozhodovat objektivně a s klidnou myslí. Ambicí je obnovit jednotu a funkčnost Strany zelených. Tím se opět zařadíme mezi středové strany s velkým koaličním potenciálem,“ uvedl Linhart.

Jadrný kandidoval na poslední chvíli. Vzápětí odstoupil

Překvapení účastníkům sjezdu při předsednické volbě přichystal druhý řečník. Delegát z Libereckého kraje Josef Jadrný nejprve potvrdil, že rozšířil řady uchazečů o předsednický post. Před volbou se však kandidatury po ostré kritice na adresu Martina Bursíka a bývalého vedení strany vzdal. Oznámil také zánik vnitrostranické frakce. „Demokratická výzva splnila svou úlohu a dnes končí. Člověka, který je ochoten převzít štafetový kolík, jsme našli v Matěji Stropnickém. Odstupuji proto při volbě na předsedu a přeji vám hodně štěstí při jeho volbě,“ řekl delegátům Jadrný.

Pražský kandidát Stropnický následně představil svou představu o vedení zelených. Projev ale zahájil osobním prohlášením, že do konce svého života už v pátek nepozře maso. Rozhodl se prý vyslyšet výzvu ex-člena Beatles Paula McCartneyho, který upozornil na náročnost živočišné výroby pro životní prostředí. „Spojím tak křesťanské a ekologické ideály,“ řekl Stropnický.

Česko vidí dvacet let po revoluci jako zapšklou provincii, kritiku ale směroval i do vlastních řad. Žádá větší kontrolu decentralizaci strany, rozhodování skrze stranická referenda. „Chceme-li přímou demokracii, musíme ji nejprve zavést uvnitř strany. Česko je zásluhou Václava Klause na evropské periferii, mimo hlavní proud evropských zelených stran ale stojí i Strana zelených,“ řekl Stropnický.

Poslední místo si v pořadníku projevů vylosoval favorizovaný Ondřej Liška. Stranu zelených v něm označil za jedinou skutečně proevropskou stranu. „Ačkoliv se za ni prohlašuje sociální demokracie, neváhá si zahrávat s tak fundamentálními tématy jako je Listina základních práv Evropské unie,“ řekl Liška.

Liškovy priority: konec korupce a komunisté mimo vládu

Za priority strany pod svým vedením označil boj proti korupci, ochranu životního prostředí, udržení komunistů mimo vládu, respekt vůči menšinám a dotažení reforma justice. Chce například přímé dvoukolové prezidentské volby, odstranění náhubkového zákona a udržení limitu těžby uhlí.

Bezprostředně po svém zvolení Liška účastníky sjezdu upozornil na zasedání krizového výboru sociální demokracie, jehož členové měli zasedat v pátek večer. „Chtějí zabránit tomu, aby tento sjezd byl odrazovým můstkem Strany zelených zpět do nejvyšších pater české politiky. Nedejme si jej ničím zkazit,“ vzkázal delegátům Liška.

Stropnický, který se poté vyhoupnul na pódium, si neodpustil sarkastický šleh. Delegátům i televizním kamerám ukázal knihu Konrada Paula Liessmana Teorie nevzdělanosti, kterou chce Liškovi darovat k vítězství. „Když si ji přečte, Bílou knihu reformy terciárního vzdělávání už nikdy prosazovat nebude,“ řekl Stropnický.

Součástí sobotního programu stranického sjezdu jsou také volby dalších členů předsednictva a ústřední revizní komise strany. Do Brna se zástupci zelených ale sjeli už v pátek večer.

Podlahu sportovní haly kvůli tomu na tři dny pokryl zelený koberec a vedle basketbalových košů se objevily zelené girlandy stranických plakátů s heslem „Změňme klima v české politice“. Podle náměstka brněnského primátora a místopředsedy Strany zelených Martina Andera ale chtějí zelení na brněnském sjezdu docílit jen jediné zásadní změny. „V současnosti se volí do širšího vedení strany dvacet členů přímo na sjezdu, my je chceme nahradit dvaceti lidmi delegovanými z krajských organizací, aby měly kraje v předsednictvu širší zastoupení než dosud,“ řekl Ander.

Ondřej Liška: Příkopy uvnitř zelených jsou zahlazené /ROZHOVOR/

Jaké budou první kroky, které jako znovuzvolený předseda Strany zelených podniknete?
Prvním krokem bude vyhlášení primárních voleb. Chceme posílit kandidátky, které jsme původně sestavovali pro ty odsunuté volby. Musíme je doplnit výraznými zelenými osobnosti. Stejně tak chceme aktualizovat náš volební program. Samozřejmě začneme okamžitě pracovat na volební kampani a na tom, aby se zlepšila komunikace mezi představiteli zelených a veřejností. V situaci, kdy zdaleka není nic rozdáno a rozhodnuto, mají zelení šanci uspět.

Je místo, které jste pro sjezd vybrali, něčím symbolické?
Volba byla spíš dána jinými věcmi, než tím, že Brno je moje rodiště. Protože jsme v minulých letech měli sjezd v Praze, Teplicích, Pardubicích nebo Olomouci, přišel čas zase na nějakou jinou metropoli, kam bude snadné dojet i z jiných koutů republiky zrovna před Vánoci. Takže to bylo spíš pragmatické rozhodnutí. To, že já jsem tu na domácí půdě, je spíš shoda okolností. Nemyslím si, že by mě to nějak zvýhodňovalo v politickém klání.

Bezprostředně po svém znovuzvolení jste zmínil, že máte zprávu o krizovém jednání ČSSD. Sociální demokraté to popřeli, podle vás je to ověřená informace. Odkud ji máte?
Mám zprávu ze zdrojů blízkých Lidovému domu, že se sešla nějaká skupinka sociálně demokratických poradců, kteří přemýšlejí nad tím, jak zabránit tomu, aby sjezd byl odrazovým můstkem zelených zpět do nejvyšších pater české politiky. Mně ta informace je v zásadě úplně jedno, jenom jsem tím chtěl delegátům tohoto sjezdu naznačit, že jsme pod drobnohledem nejenom veřejnosti, ale i politických konkurentů. Záleží jenom na nás, jestli se necháme chytit do stejných pastí jako v minulosti a jestli se z nich poučíme.

A je tento sjezd opravdu odrazovým můstkem?
Záleží na celkovém výsledku. Bude záležet na posledním detailu, jaké bude mít sjezd vyznění. Cítím ale silné náznaky toho, že se zhmotnilo to moje přání, se kterými jsem v minulých měsících objížděl celou členskou základnu po republice. Tedy abychom se poučili a udělali z tohoto sjezdu symbolický předěl mezi těmi starými spory a odrazili se k nové éře strany zelených a využili je k zahájení volební kampaně.

V čem ty náznaky konkrétně spočívají?
Například v tom, že vnitrostranická frakce zde v přímém přenosu ohlásila na sjezdu své rozpuštění. To je signál toho, že příkopy uvnitř zelených jsou víceméně zahlazené.

Co říkáte na dárek, který jste dostal od svého protikandidáta Matěje Stropnického?
Já jsem čtenářem jak Václava Bělohradského, tak celé řady kritiků globálního kapitalismu. Sám se k nim počítám. Ta knížka, o které jsem slyšel, je rozhodně zajímavá. Rád si ji přečtu. Koneckonců o Vánocích si dám určitě několik dní pauzy, protože tento rok byl extrémně vyčerpávající.