Původně mělo bourání mlýna, ve kterém se ještě v devadesátých letech minulého století mlela mouka, začít na konci loňského roku. V těchto dnech mělo být už hotovo.

„Práce se posunuly, protože jsme zjistili, že tam vedou přeložky vody, elektřiny a plynu, což jsme museli přeložit a odstavit," vysvětloval zdržení bílovický starosta Miroslav Boháček.

Demolice začala v úterý ráno, hotovo má být podle Boháčka do dubna. Potom prostor po bývalém mlýnu zaplní nová budova se základní školou, pivovarem či jídelnou. „Vypsali jsme výběrové řízení na dodavatele stavby, to skončí začátkem března. V případě, že dodavatele vybereme a podepíšeme smlouvu, mohli bychom v půlce dubna začít stavět," dodal starosta Bílovic nad Svitavou.

Po skončení výběrového řízení bude jasná také cena, za kterou dodavatel novou budovu postaví. „Uvidíme, za kolik se to vysoutěží. Například bourací práce byly předběžně naceněné na zhruba dvacet milionů a vysoutěžily se asi za pět," uvedl Boháček.

Ve velké budově na místě bývalé mlýnice bude základní škola s tělocvičnou, umělecká škola a komerční prostory. Dole pak minipivovar, nad ním jídelna, která bude propojená se školou a budou do ní chodit žáci na obědy. Vedle minipivovaru vznikne i restaurace. Nově postavené budovy budou v podobném designu jako nyní bouraná mlýnice. Dva sousedící bytové domy zůstanou, dělníci tak musí při práci postupovat opatrně.

close Dělníci musí při demolici postupovat opatrně, dva bytové domy sousedící s mlýnem totiž v místě zůstanou. info Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková zoom_in Dělníci musí při demolici postupovat opatrně, dva bytové domy sousedící s mlýnem totiž v místě zůstanou.

V polovině října loňského roku uspořádalo město pro obyvatele Bílovic rozloučení s dvě stě let starým mlýnem a současnou podobou ostrova. „Jsem náplava a ani nepamatuju dobu, kdy ještě fungoval. Jde o starou chátrající budovu. Na druhé straně citovou vazbu k němu chápu. Přesto bude dobře, když  prostor bude zase sloužit lidem," řekla redaktorce Deníku již dříve například Marie Štefanidesová.

Na první etapu revitalizace ostrova, jež sestává právě z demolice mlýna a výstavby dvou nových budov, získaly Bílovice dotaci ve výši 206 milionů korun ze Státního fondu podpory investic. Předběžná cena první etapy je zhruba 220 milionů korun, zbývající náklady tak město pokryje z obecní kasy.

Letos v létě se představitelé bílovické radnice dozví, zda obdrží dotaci také na druhou etapu. Pokud s žádostní o ní uspějí, přibydou v areálu multifunkční hřiště, šatny, menší wellness či amfiteátr s ohništěm. Kompletní úpravy celého ostrova budou stát zhruba čtyři sta milionů korun.

Vedle ostrova vede po Fügnerově nábřeží hlavní silnice pro řidiče jedoucí z Adamova do Brna. Přesto je část ulice tvořená kočičími hlavami, které projíždějícím cestu značně znepříjemňují.

„Počítáme s tím, že se silnice bude opravovat, ale až bude hotová revitalizace ostrova, aby k němu mohla dojíždět technika," podotknul Boháček. Dělníci by podle něj mohli s opravou silnice začít nejdříve v roce 2026.

VIDĚLI JSTE? Úleva pro Dětskou nemocnici v Brně a okolí. Stavba parkovacího domu se blíží

Parkování v brněnské Dětské nemocnici usnadní nový parkovací dům. Jeho výstavba začne v druhé polovině roku. | Video: Deník/Terezie Heinz