Stroje za zhruba tři měsíce zbouraly osm budov ve veletržním areálu a čtyři dopravního podniku. V blízké době se zaměří na demolici pokladen u brány číslo sedm a vrátnice parkoviště kamionů. „Tím ukončí první a druhou etapu demoličních prací. Další fáze bude pokračovat v lednu. Momentálně pracují na třídění a odstranění bouraného materiálu,“ přiblížila Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Bourání bude podle předpokladů hotové do konce ledna. „Všechno tudíž postupuje podle plánovaného harmonogramu," ujistila Loukotová.

Na bourání objektů se podílí tři bagry. Zapojené jsou i dvě tatry, které odváží materiál. „Tento týden má dojít k recyklaci a drcení materiálu pro další odvoz na skládky," zmínila Loukotová.

Za první měsíc bouracích prací poslaly stavební stroje k zemi 6 budov, které musí ustoupit stavbě multifunkční haly na brněnském výstavišti.
Bourání kvůli hale: stroje řádí na výstavišti v Brně, se zemí srovnaly 6 budov

Pod dopravní podnik spadá objekt centrálního odpadového hospodářství, velký, zděný a plechový sklad. „Využívali jsme všechny budovy. Prostory velkého skladu se pronajímaly jiným subjektům, jeho vlastníkem je město,“ řekla mluvčí podniku Hana Tomaštíková.

Stavba multifunkční haly má začít na jaře. Její dokončení je plánované na rok 2024, kdy se v České republice uskuteční mistrovství světa v hokeji. Už nyní je ale jisté, že se v nové brněnské aréně konat nebude.

Těžká technika se v úterý pustila do demolice budov, které musí k zemi kvůli výstavbě multifunkční haly na brněnském výstavišti.
VIDEO: Stroje se pustily do demolice budov. Musí ustoupit multifunkční hale

Představitelé města stále nemají pro stavbu zajištěné veškeré peníze. V současnosti počítají s náklady 3,6 miliardy korun bez daně. Jistou mají miliardu z úvěru od Českomoravské záruční a rozvojové banky, dalších dvě stě milionů od Jihomoravského kraje.

Nová aréna nabídne kromě sportovního využíti i třeba kulturní nebo kongresové. Její kapacita bude okolo třinácti tisíc diváků v závislosti na konkrétním typu akce.

Už zbourané

- Čtyři objekty dopravního podniku – zděný sklad, malý plechový sklad, velký sklad, objekt centrálního odpadového hospodářství.

- Osm objektů v areálu výstaviště – objekt desáté brány, sklady a mobilní buňky H108, provozní sklad, mobilní betonové garáže, malý sklad vedle garáží, likus, objekt           Stromovka, veřejné WC.