Podle mluvčí městské části Brno-střed Kateřiny Dobešové dosud nebyla demonstrace oficiálně ohlášená. Zatím tedy není jasné, kdo za akcí stojí. „Oslovila nás skupina obyvatel, že by chtěli uspořádat demonstraci Za bezpečné Brno. Mělo by se jednat o demonstraci za změnu migrační politiky České republiky a zvýšení bezpečnosti občanů. Zatím je to však v jednání. Svolavatel má povinnost oznámení o konání shromáždění doložit písemně, a to se zatím nestalo,” uvedla Dobešová. Vedení městské části zatím neví ani to, o jak masovou akci by se mělo jednat.

Na další chystanou demonstraci v Brně zve videovzkazem na sociální síti také uživatelka vystupující pod jménem Žanny Plachetková. A vyzývá k co největšími sdílení. Podle ženy oba mladíci cestou na festival Ignis Brunensis poslouchali v tramvaji nahlas hudbu. Pachateli se však hudba nelíbila a po vystoupení z tramvaje oba mladíky napadl. „Demonstrací budeme požadovat, aby byl tento trestný čin spáchaný na romském klukovi řádně prošetřen. Chceme jí vyjádřit také nesouhlas s Ukrajinci, kteří dostali druhou šanci na život v relativně bezpečné zemi. A místo toho, aby si vážili, že jsou v zemi, kde není válka a kde se nestřílí, začnou vraždit,” tvrdí Plachetková ve videu. S uspořádáním akce, která se má konat už v sobotu, ji má pomáhat nezisková organizace Romea.

Policie vyšetřuje smrt mladého muže v Bystrci jako vraždu. Snímek je ilustrační.
Údajná vražda v Brně: Policistům se hlásí první svědci, potřebují jich ale více

Ani ohlášení této demonstrace však na úřad městské části podle mluvčí Dobešové zatím nedorazilo. Vedení Brna-střed se dívku bude snažit kontaktovat a jednat s ní o termínu. Už teď je jasné, že sobota to být nemůže. „Pokud vím, chtěli by to uspořádat v sobotu na náměstí Svobody. To však není možné, protože se tam v tu dobu koná jiná akce,” upřesnila Dobešová.

Policisté se k okolnostem tragické události zatím nechtějí vyjadřovat. Na případu pracují od sobotního večera. Útočníka na místě policisté zadrželi a umístili do cely, kde může strávit osmačtyřicet hodin. O umístění do vazby rozhodne soud. Cizinec je podezřelý z vraždy.

Policisté vyšetřují smrt muže, který zemřel po potyčce v Brně. Snímek je ilustrační.
Smrt v Bystrci. Pobodaný mladík zemřel, cizinec je podezřelý z vraždy

Hlubokou lítost nad zmařeným mladým životem vyjádřil v osobním poselství starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl. „Z tisku jsem se dozvěděl o smrti mladého kluka, který byl na ulici Přístavní zavražděn cizincem z Ukrajiny. Hrozná tragédie. Na místo jsem přišel položit květinu, příbuzní oběti tam stále byli. Každý z vás může také přijít projevit soustrast. O vyšetřování se budu v rámci možností zajímat. Bezpečnost v Bystrci je pro nás důležitá," napsal v neděli Kratochvíl.