Protest měl být reakcí na smrt třiadvacetiletého mladíka v brněnské Bystrci, který zemřel v důsledku bodnořezných poranění. Soud v úterý poslal do vazby sedmatřicetiletého cizince podezřelého z vraždy, muž je pravděpodobně z Ukrajiny.
V příspěvku Plachetková napsala, že se nechce ztotožňovat s šířením nenávisti. Na demonstraci chtěla jasně poukazovat na to, že v tomto případě není možné aplikovat princip kolektivní viny.
„Od začátku jsem měla cíl, že bych tu demonstraci chtěla šířit v poklidu. Chtěla jsem šířit, že to nebyla kolektivní vina a aby byl případ spravedlivě vyšetřen. Akorát se toho chytli nesprávní lidé, kteří celou akci převrátili,“ vysvětlila Plachetková na sociálních sítích.
Apelovala rovněž, aby lidé, kteří se demonstrace chtěli zúčastnit, počkali na výsledky policejního vyšetřování, nešířili nenávist a vyhnuli se potyčkám v ulicích.
„Ačkoliv oficiální oznámení o zrušení shromáždění nemáme, předpokládám, že jeho doručení nebude představovat problém. S pořadatelkou jsme v kontaktu,“ sdělila Deníku ve středu odpoledne mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.
Vyjádření pořadatelky Žanety Plachetkové
Silné emoce vzbudilo v uplynulých dnech například video romské zpěvačky Lucie Bikárové, v němž se vymezila proti Ukrajincům. Kritikou nešetřila ani směrem k současné vládě. Premiéra Petra Fialu označila za člověka, který má na rukou romskou krev. Příspěvek vzápětí sklidil vlnu kritiky, odsoudil jej romský aktivista Jaroslav Miko nebo vládní zmocněnkyně pro romskou menšinu Lucie Fuková.
Podle Mika mohou podobné veřejné apely vést k násilnostem, které se nakonec mohou obrátit proti samotným Romům.
„Je vždy třeba odsoudit jakékoliv násilí a vždy soudit konkrétní činy a konkrétní jedince, nikoliv celou etnickou skupinu. Statisticky rozhodně čeští občané včetně Romů nečelí intenzivním ukrajinským útokům a nelze tvrdit, že každý mladý Ukrajinec je opilec a násilník stejně tak, jako nelze tvrdit, že každý Rom je kriminálník,“ reagoval na události aktivista Jaroslav Miko.