Ze střechy šlehají několikametrové plameny. Do vzduchu se valí mraky dýmu. Ozývá se křik, lidé vybíhají z hořících hal, nebo se do nich vracejí. Nikdo neví, kolik jich je stále uvnitř. To přesně před deseti lety zažili lidé v Olomoucké ulici v Brně. Při ničivém požáru tehdy lehlo popelem šest z jedenácti hal tamní vietnamské tržnice.

Nikdo nezemřel. „Někteří z Vietnamců ještě rychle utíkali dovnitř do hal asi si posbírat cennosti a osobní věci, i když jsme na ně křičeli, ať už tam nikdo nechodí. Nakonec tam naštěstí nikdo nezůstal,“ vzpomínal na chvíli, kdy na místo požáru přijel, hasič Stanislav Vávra.

V sobotu hořel ve Vlasaticích přístavek rodinného domu.
Požár ve Vlasaticích: v plamenech byl přístavek rodinného domu

Právě Vávra byl na místě mezi prvními, ze stanice Lidické vyjel spolu s ostatními jednotkami chvíli po osmé večer. „Zasahoval jsem na druhém útočném proudu. Dostali jsme se dovnitř. Zasahovali jsme ze západní strany, dalo by se říct, že z průčelí hal. Pořád jsme drželi náš rožek a nevěděli jsme, že ostatní haly už lehly popelem. My jsme pořád hasili. U proudnice jsem s pauzami strávil asi dvanáct hodin. Dvě až tři hodiny u proudnice, pak čtvrthodina odpočinku s čajem. Nejdříve jsme zasahovali uvnitř v dýchací technice, pak jsme viděli, že to už nemá cenu. Stříkali jsme do vrat, do oken, otevřených komunikačních prostor,“ popsal událost Vávra.

Požár tržnice v Olomoucké ulici

Když přijeli hasiči na místo, hořela jedna hala. Oheň se ale rychle šířil na další budovy a vedoucí zásahu postupně vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu. „Haly mezi sebou neměly žádné dělicí požární konstrukce. Plameny pod střechou přeskakovaly z hromad oblečení z jedné haly do druhé,“ doplnil zasahující hasič.

Oheň zasáhl plochu dvaasedmdesát krát čtyřiapadesát metrů. Zastavit šíření se podařilo až před novější částí areálu se zděnými budovami. „Vím, že se na místě vytvářela obrana pomocí automobilového žebříku. Stříkalo se shora, aby se oheň trochu rozdělil, protože haly mezi sebou neměly žádné dělicí požární konstrukce," sdělil Vávra.

Ilustrační foto.
Spor o šalinu na Vinohrady: Nechceme ji, dopravu řešte jinak, tvrdí spolek

Další tři dny zůstali hasiči na místě, likvidovali následky a rozebírali trosky hal. Vyšetřovatelé zjišťovali příčinu události. „Místo je stále nebezpečné. Někde jsou ještě ohniska požáru,“ uvedl dva dny po požáru tehdejší mluvčí policistů Petr Nečesánek.

Odklízení sutin tržnice v Brně

Policisté a hasiči tržnici opustili 17. ledna, hned další den už prodejní místo fungovalo. „Prodávalo se v nezasažených halách, ředitel tržnice Tran Chuyen nechal pro nájemce, kteří přišli o zboží, přivézt kontejnery, mezi nimiž byly nataženy plachty a pod nimi se prodávalo. Toto řešení bylo dočasné," uvádí v Internetové encyklopedii dějin Brna historička Miroslava Menšíková.

Tržnice v Olomoucké ulici znovu otevřela

Po požáru se kvůli bezpečnosti ředitel tržnice Tran Chuyen rozhodl vsadit na lepší materiál. Nové haly nechal místo z lehkých kovů udělat zděné. „Rozhodl jsem se zabudovat co největší množství opatření, která předejdou dalšímu případnému požáru,“ řekl tenkrát.

Po půlroce vyšetřování obvinili policisté jednoho ze stánkařů z obecného ohrožení z nedbalosti. „Příčinou bylo nedodržení bezpečnostních předpisů při sváření. Případ se projednával i u soudu,“ připomněl policejní mluvčí Pavel Šváb.

V záložní nemocnici na BVV začalo očkování proti covidu 19.
Přípravy na očkování na jihu Moravy jsou v plném proudu. Je i linka pro důchodce

Tehdy dvaapadesátiletý cizinec Toan Bui Ngoc přivařoval petlici na dveře svého stánku. Požár způsobil nechtěně. Z plamene odlétla jiskra a zapálila nedaleko ležící oblečení. S policií na vyšetřování spolupracoval, u soudu se pak ale neukázal.

Městský soud v Brně ho odsoudil ke třem letům vězení podmínečně odloženým na pět let. Pojišťovně a majiteli měl zaplatit přes pětatřicet milionů korun. „Nerespektoval zákaz zacházení s otevřeným ohněm v objektu. Neodstranil všechny hořlaviny. Chvíli poté, co odešel uklidit svářečku, začalo hořet. Podle kamerového záznamu byl u kóje, kde požár vznikl, poslední,“ uvedla tehdy v rozsudku předsedkyně senátu Šárka Schnizelová.

Obhájce se odvolal ke Krajskému soudu v Brně, ten ale odvolání zamítnul.

Požár tržnice v Olomoucké v Brně

Jedna z hal tržnice v Olomoucké ulici v Brně začala hořet 13. ledna 2011 před osmou večer.

Oheň se rychle sířil na další haly. Než se jej podařilo zastavit, shořelo šest z jedenácti hal.

Nikdo nezemřel. Škoda byla 45 milionů korun.

Na místě zasahovalo 169 hasičů. Proti plamenům použili 533 kubíků vody a 1515 litrů pěnidla. S ohněm bojovali celou noc a další tři dny likvidovali následky požáru a dohašovali skrytá ohniska.