Pokračuje tak scénář z předchozích dní. Také v úterý a ve středu totiž stoupaly počty nakažených až ve večerních hodinách, zatímco ráno zůstala čísla stejná z předešlého večera. Před čtvrtečním nárůstem stouplo množství pozitivních případů naposledy před čtyřiadvaceti hodinami, a to o jedenáct lidí s prokázanou nákazou.

Mapa počtů nakažených koronavirem na jižní Moravě, údaje platné ke čtvrteční šesté hodině večer.Zdroj: Deník / Oldřich HaluzaVíce než polovinu nakažených tvoří lidé z Brna, kterých je dohromady šedesát. Šestnáct pozitivních případů je shodně na Brněnsku a Břeclavsku, v obou okresech přibyl ve čtvrtek jeden případ. Dvojciferný počet nakažených mají nově na Znojemsku, kde se jejich počet zvýšil z devíti na jedenáct. Rozšíření nákazy evidují hygienici také na Blanensku a Hodonínsku, nakažených je tam ve čtvrtek večer šest a tři. Beze změny zůstává situace na Vyškovsku.

Nejvíce nakaženou věkovou skupinu na jihu Moravy tvoří lidé mezi pětadvaceti a čtyřiatřiceti lety s jedenatřiceti případy. Naopak z dětí mladších patnácti let jsou nakažené pouze tři. Pozitivní výsledky testů má dvanáct lidí starších pětašedesáti let.

V karanténě je přes 800 lidí

Jižní Morava se tak jako pátý kraj přehoupl přes stovku nakažených. I nadále zůstává pátým nejnakaženějším krajem, který momentálně jako poslední eviduje více než stovku pozitivních případů.

V nařízené domácí karanténě je podle hygieniků v kraji 848 lidí. Počet z nemoci vyléčených lidí zůstává na jihu Moravy na jednom uzdraveném, o kterém odborníci informovali v úterý večer.

Počet lidí nakažených koronavirem se v České republice blíží dvoutisícové hranici, ve čtvrtek večer jich je 1925. Zemřelých na koronavirus je už téměř stejné množství jako vyléčených, protože ve čtvrtek zemřel už devátý pacient s koronavirovou nákazou. Z ní se dosud vyléčila rovná desítka lidí. Dohromady už na odběrových místech v České republice zdravotníci provedli přesně 26 698 testů.

Už více než týden je ve velmi vážném stavu nakažený devětapadesátiletý Jihomoravan, o kterého pečují lékaři na anesteziologicko resuscitační klinice ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Stejně jako další dva nakažení, které zdravotníci převezli z prostějovské nemocnice v sobotu, je napojený na plicní ventilaci. „Všichni tři pacienti jsou stále ve vážném stavu, ale stabilizovaní," sdělila Deníku Rovnost ve čtvrtek odpoledne mluvčí nemocnice Dana Lipovská.