Nemáme, kde parkovat, chybějí tu stromy, a navíc nám bude zatékat do sklepů. To jsou hlavní výtky obyvatel ulice Milady Horákové. „Město jsme několikrát žádali o nápravu nedokonalostí. Některé odstranili, většinu ale ne," upozornil Jakub Doležal, který o změnách s magistrátem jedná. Zdůraznil, že se sousedy maximálně využijí reklamační lhůtu. U tak rozsáhlé stavby může trvat až šedesát měsíců.
Nejvíc lidem nyní vadí špatné chodníky v ulici. „Na pevnou betonovou vrstvu nasypali dělníci pouze štěrk a na něj položili dlažbu. Beton navíc vytváří koryto, jeho jeden břeh tvoří vysoký obrubník a druhý zdi našich domů," popsal situaci Doležal. Lidé se tak bojí, že jim zdi podmáčí dešťová voda, která z chodníků nebude odtékat.
Stavbyvedoucí Miloš Raab se už dřív bránil, že obdobné poškození domů mohlo nastat i dřív. „Zámková dlažba je částečně propustná. Na druhou stranu, chodník byl před opravou popraskaný a mohl vodu propouštět také," prohlásil stavbyvedoucí.
Souhlasí s ním i náměstek primátora pro dopravu Richard Mrázek. Podle něj si izolaci stavby proti hrozícímu poškození musejí obstarat vlastníci domů. Izolace přitom podle Doležala v původním projektu rekonstrukce byla. „Řekli nám, že se jinde neosvědčila, a proto od záměru upustili," zopakoval stanovisko magistrátu.
přes rok oprav
- opravy ulice Milady Horákové v Brně začaly 15. března 2014 a skončí letos 27. června
- dělníci opravili kanalizaci, vodovody, plynové potrubí, elektrické rozvody, tramvajové koleje, silnici, chodníky a také vyměnili sloupy osvětlení
Už před déle než dvěma lety upozorňovali na špatné technické postupy při pokládání dlažby v centru města brněnští památkáři. „I v blízkosti památek se na izolaci nijak nehledělo. Jediná odpověď magistrátu zněla, že to je věc majitelů nemovitostí," potvrdil ředitel brněnské pobočky Národního památkové ústavu Zdeněk Vácha. Podle něj podobné výzvy magistrát ignoruje opakovaně řadu let.
Právě sídlo památkářů na náměstí Svobody utrpělo po rekonstrukci náměstí velké škody. „Kvůli změnám v okolní půdě, které způsobila dlažba, jíž voda protéká, provlhalo průčelí domu a objevilo se zasolení zdiva. Stav je teď kritický," popsal potíže Vácha.
Podle projektanta podobných staveb, který si nepřál být jmenovaný, se škoda způsobená vodou nedá odhadnout. „I kdyby šlo jen o vlhké skvrny na omítce domu, vlastníkům domů se to líbit nebude," prohlásil.
Zároveň upozornil, že ačkoli stavba měla rozpočet dvě stě milionů korun, přesto město v některých ohledech velice šetřilo. „Například dlažbu pokládají lidé, kteří rozhodně nejsou odborníci. Na jiných místech v Brně už můžeme vidět, jak rychle pak provoz neodborně položené dlaždice poničí a měsíce trvající rekonstrukce vyjde vniveč," konstatoval odborník.
Bývalý náměstek primátora Robert Kotzian si myslí, že lidem by se měli za problémy zodpovídat především političtí představitelé města. „Jako zástupci investorů měli správně docházet na kontrolní dny na stavby a takové věci ohlídat. Pokud se ukáže, že lidé mají ohledně špatně odizolovaných domů pravdu, měli by se co nejrychleji snažit o nápravu," řekl Kotzian. Ve funkci náměstka primátora byl u zahájení rekonstrukce, kterou město plánovalo už před rokem 2010.
Náměstek primátora Mrázek potřebu pravidelné osobní přítomnosti na stavbě odmítá. „Kontrolu hlídali zaměstnanci brněnských komunikací. K takové práci jsou kvalifikovanější než já. Pravidelně mi předkládali zprávy z kontrol," uvedl náměstek. Zároveň vyloučil, že by se při stavbě dělníci odklonili od původního projektu.