„Vznikne tak první moderní zařízení pro děti od narození až do osmnácti let, které nemají domov. Nechtěli jsme, aby děti žily v jedné vysoké budově, takže vznikne atriový komplex menších budov, které budou mít společný dvůr a hřiště,“ uvedla ředitelka Kojeneckého ústavu Eva Pilátová.

V Chovánku bude několik bytů pro čtyři až pět dětí, které by měly simulovat běžný život v rodině. Zařízení pojme šedesát dětí a dalších dvanáct, které budou potřebovat okamžitou pomoc. „V buňce bude kuchyně, obývák a pokoje pro děti, se kterými bude trávit čas vždy jedna teta.,“ tvrdí Pilátová.

Kromě bytů bude v Chovánku i ryze zdravotní centrum, kde se zdravotníci a psychologové postarají o postižené děti nebo kojence. V areálu budou i čtyři garsonky, které poslouží matkám s dětmi nebo ženám před porodem, které nemají kam jít. „Buňky využijeme i pro ubytování adoptivních rodičů, kteří dříve museli při seznamování s dětmi přespávat v hotelu,“ doplnila Pilátová.

Konečnou podobu dala Chovánku brněnská architektonická kancelář Arch Design, která na projektu pracovala poslední dva roky. „Podařilo se nám vytvořit atraktivní a přitom funkční komplex. Pavilony tvoří uzavřené atrium ve tvaru písmene „U“, které je oddělené od okolní silnice a sídliště. Domov bude obklopený zelení s výhledem na brněnskou přehradu,“ popsal detaily projektu jeho hlavní inženýr Ivan Slepička z Arch Designu.

Bystrcký Chovánek bude podle odhadů stát asi sto dvacet milionů korun. Město by na mě mělo získat peníze z prodeje budov současného Kojeneckého ústavu. „Určitě plánujeme prodat budovu na Hlinkách, která je velice lukrativní a měla by proto náklady do velké míry pokrýt. Budova ve Voroněžské ulici zatím zůstane městu. Buď ji využijeme pro jiné sociálně kulturní projekty, nebo ji nakonec prodáme taky,“ uvedl náměstek primátora Daniel Rychnovský.