Expozice se líbila například Petru Mackovi, který ji navštívil s rodinou. „Zaujala mě průzkumná měsíční vozidla a průchozí model orbitální stanice. Díky optickému klamu tam byl navozen stav beztíže. Zhoršená byla i prostorová orientace,“ popsal své dojmy.
Výstavu si nejvíc užila jeho dcera. Exponáty ji zaujaly natolik, že na ni zbytek výpravy musel u východu čekat ještě skoro půl hodiny.
Organizátoři pro děti vytvořili speciální naučnou stezku Kosmický výcvik s rakeťákem. „U vstupu dostanou kartičku astronauta a hrací kartu s otázkami, například jak se jmenoval první raketoplán, co přistál na Měsíci,“ přiblížila mluvčí výstavy Cosmas Discovery Květa Havelková.
K výběru správných odpovědí mladým návštěvníkům pomůžou speciální tabule umístěné v galeriích a audio průvodce, který je nahraný formou rozhovoru malého dítěte s astronautem.
Na výstavě čekají děti nejrůznější zážitky. „Budou si moct stoupnout na kosmickou váhu a zjistit, kolik by vážily třeba na Venuši. Kromě toho si mohou vyzkoušet i brýle pro virtuální realitu,“ popsala Havelková.
Díky nim se mladí návštěvníci přenesou na jednu z planet Sluneční soustavy nebo si zkusí opravit raketoplán. U východu dostanou děti potvrzení o absolvování kosmického výcviku a sáček s čokoládami. S sebou domů si odnesou i omalovánky a kvízy.
Kladně ohodnotil výstavu na sociálních sítích i Michal Schwarz. „Stálo to za to. Jsem rád, že je něco takového k vidění zrovna v Brně. Modely v životní velikosti jsou krásné,“ řekl.
Výstavu už podle mluvčí navštívily tisíce lidí. „Jednalo se především o rodiny s dětmi a fanoušky kosmonautiky,“ přiblížila.
Cena jednoho lístku ve všedních dnech je pro dospělého tři sta korun, pro dítě od šesti do patnácti let dvě stě korun. Od pondělí do pátku dostane dítě, které přijde v doprovodu důchodce, vstupenku zdarma.
KLÁRA STRÁSKÁ