Hotovo má v sobotu odpoledne například Brňan Václav Taška. Jeho malé dcery se díky maskám proměnily v kočky. „Výroba masek nám trvala asi hodinu, děti akce baví. Líbí se mi, že se mohou i aktivně zapojit,“ komentuje Taška.

Rodičům a dětem pomáhá při tvoření masek také designér Pavel Jevula. „Jsem ráda, že nám profesionálové poradí. Jako matka nejsem příliš kreativní,“ přiznává Mirka Jelínková z Brna. Vedle ní postává její syn v masce auta. A není jediný, koho oslovil právě tento motiv. „Já jsem dům, auto a písmenka,“ hlásí malý kluk o kus dál.

Vyrobené masky pak děti předvádí na mole. „Je to taková jejich první módní přehlídka,“ přibližuje mluvčí Moravské galerie, která muzeum spravuje, Michaela Paučo.

Obrovským lákadlem se pro nejmenší stalo obrovské skákadlo ve tvaru hory Říp, které navrhl výtvarník Maxim Velčovský. „Děti byly ze skákacího hradu nadšené. Také vstupné je levné,“ podotýká Brňan Taška. Vstup na akci je totiž zdarma.

Některé děti zase klidně usazené sledují v jiné části obrovské budovy z devatenáctého století projekci krátkých animovaných fimů o umění, které vypráví křeček Kakalík.

Program organizátoři směřovali pro všechny věkové kategorie. Dospělí si procházejí výstavu prací studentů ze Střední školy umění a designu Brno a z Ústavu nábytku, designu a bydlení z brněnské Mendelovy univerzity. Vystavují zde třeba zajímavě designově ztvárněné židle nebo módní vzory. „Pro veřejnost jsme připravili také komentované prohlídky s historikem Robertem Janásem a kurátorem Moravské galerie Rostislavem Koryčánkem,“ zmiňuje Paučo.

Podle zaplněné budovy je vidět, že akce je pro lidi zajímavá. „V sobotu očekáváme kolem tisícovky návštěvníků, možná jich přijde i více," odhaduje Paučo.

Kolem šesté hodiny podvečer začíná velká párty, při níž se otevře Bar, který neexistuje. „O hudbu se postará DJ Tomáš Holič a bude volná zábava,“ nastiňuje Paučo. Festival, který začal už v pátek, končí v neděli.