Novinkou jsou letos tři stánky, v nichž příchozím ukazují tradiční české vánoční zvyky. Návštěvníci akce si je pak sami zkouší. Jedním z nich je právě krájení jablka. „Kromě hvězdičky mohou děti najít ještě křížek, který znamená smrt nebo nemoc, stejně jako pokud by bylo jablko červivé, ale to se často nestává,“ vysvětluje zvyk žena ze stánku.

O kus dál si návštěvníci pouští lodičky z ořechových skořápek. Krátce po poledni je dává na vodní hladinu rodina Peclova z Brna. „Skořápky holek se ukotvily, mamka cestovala, ale pak se vrátila k taťkovi, takže vše dobře dopadlo,“ popisuje Iva Peclová.

U dalšího stánku lidé vylévají olovo a z výtvorů jim potom muž věští budoucnost. „Lžíce? To je pozvání na hostinu, to znamená, že dneska všechny kamarády zveš,“ usmívá se pod vousy.

Na brněnském výstavišti se o víkendu uskutečnila výstava králíků, drůbeže, holubů, okrasného a exotického ptactva. Součástí byla také soutěž králičí hop.
VIDEO: Králíci skákali přes překážky. Na výstavišti lidé obdivovali i rarity

Vánoční atmosféru na nádvoří dokresluje vánoční strom s dárky. Nechybí ani zvířata, i když nejsou vyloženě vánoční. Děti se vozí na ponících. „Já jsem na něm jel úplně poprvé,“ hlásí pětiletý Štěpán Marguš z Brna. Stejně jako jeho sestře Julii se mu jízda moc líbila.

Pokud je návštěvníkům zima, mohou se zahřát teplými nápoji na jarmarku. Hladoví si zase dávají k jídlu různé dobroty. Většinou vyhrávají špekáčky s chlebem, které si děti i s rodiči přímo nad ohněm sami opékají. „Program je také na pódiu. V půl druhé a ve čtyři vystoupí třeba žáci z Mateřské školy Žižkova,“ zmiňuje mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.

Komu se už nechce stát venku, míří do útrob hradu, kde jsou pro nejmenší připravené tvořivé dílny. S rodiči tam vyrábí různé ozdoby nebo dárky. „Tvoříme panáčka podle obrázku. Zatím vypadá trochu jako bubák,“ smějí se Simona a Nina Peer z Brna.

Otevřené jsou také aktuální výstavy Branky Body Brno a Baron Trenck, nová tvář legendy. „Věříme, že přijde hodně lidí. Počasí nám přeje. Nesněží ani neprší. Obvykle chodí kolem dvou tisíc lidí,“ dodává Kalábek. Program končí v pět hodin odpoledne.

Schránky projektu Pozitivní zprávy pro přání adresovaná osamělým najdou zájemci spolu s bílými kartami a pohlednicemi v Brně, v Lednici na Břeclavsku a v Břeclavi.
Dětská přání vykouzlí úsměv důchodcům