Kvůli mezinárodnímu dni diabetu studenti Masarykovy lékařské fakulty uspořádali workshopy přímo mezi obchody. „Máme připravené i modely pro nacvičení první pomoci a jsou tady fyzioterapeuti, se kterými se lidé mohou pobavit o tom, jaké cvičení by měli dělat, kdyby měli nějaký problém. Návštevníci si mohou prohlédnout i následky cukrovky, jako jsou třeba diabetické nohy. Skrze speciální brýle se potom mohou podívat, jak svět vidí lidé se zeleným zákalem. Pro nejmenší jsme přichystali nemocnici pro medvídky, kde se mohou podívat, jaké orgány mají lidé v těle," popsala jedna ze studentek, která akci organizovala, Kateřina Fučíková. Na akci už pomáhá potřetí.

A právě medvídky se chystá operovat spousta dětí v okolí. Po oblečení speciálního chirurgického úboru ho nejprve uspávají. „Nejdřív ale medvídkovi dáme speciální injekci, aby ho to nebolelo. Pak až ho můžeme začít operovat," brzdí mladé chirurgy Fučíková.

Dospělí si mohou vyzkoušet, jak někomu zachránit život. „První, co člověk má udělat, když vidí člověka ležet na ulici, je ho oslovit. Pokud nereaguje, zatřeseme mu ramenem. Dřív se doporučoval i bolestivý podnět, ale to není úplně nejlepší. Člověk může být třeba jen opilý a je riziko, že by mohl být agresivní," vysvětluje u gumových figurín další medička Veronika Pucharová.

Další krok je zjistit, jestli člověk dýchá. „Zakloníme mu hlavu a přiložíme mu svou tvář k ústům a sledujeme, jestli se mu zvedá hrudník a jestli dech slyšíme nebo cítíme na obličeji. Je dobré vydržet deset vteřin, třeba opilí lidé mají dech pomalejší," dodává Pucharová.

Když člověk nedýchá, je třeba začít s resuscitací. Laikům se doporučuje jenom stlačovat hrudník zhruba do pěti centimetrů. „Klidně si k tomu můžete broukat nějakou písničku kvůli rytmu. Dobré jsou třeba rolničky," dodává medička.

I trénovaný záchranář ale zvládne hrudník stlačovat zhruba stokrát za minutu jen chvíli. Je dobré se tedy s někým střídat a hned volat záchranáře.

Změřit si tlak, krev a cholesterol přišla i důchodkyně Olga Blahová. „Přišla jsem sem náhodu a zatím mi dělali jen základní anamnézu. Mám ale vysoký tlak, cukrovku i špatný cholesterol, nechám si tedy změřit všechno," rozhodla se Blahová.