Už při vstupu do nitra skály se děti pevně drží svých rodičů a nespouští zvědavé oči z průvodce. „Naše jeskyně jsou největší veřejnosti přístupné v České republice a dohromady mají téměř pět kilometrů. Dobrá zpráva pro vás ale je, že my dnes půjdeme jen kilometr. O Velikonocích se v jeskyních navíc otevírají dávná tajemství. A naše jeskyně jsou právě zajímavé nálezy kostí jeskyních zvířat i pravěkých lidí,“ vysvětluje jim Adam Bufka v červené bundě průvodce.

Najednou se začínají ozývat divoké skřeky a mezi návštěvníky vtrhne tlupa nenadrtálců. „Nebojte se, oni vám nic neudělají,“ uklidňuje je Bufka.

Protože jsou svátky, chtějí i pravěcí muži získat velikonoční vajíčko. „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný,“ pomáhají jim děti a skutečně jej získávají. Neandrtálci je za odměnu odvádí k ohni a učí je pravěký pokřik, díky kterému se všichni dostanou až do lovecké zóny.

Huru!, zdraví návštěvníci nadšeně skupinu lovců. „Chtějí skolit medvěda, takže musíme všichni zařvat bojový pokřik, který jste se naučili,“ volá Bufka. Díky tomu zvíře vylákají z nory a neadrtálci jej uloví.

Na konci speciální prohlídky neandrtálské ženy zkouší, co se děti v jeskyni naučily. Snaží se ulovit mamuta, hodit věneček na cíl a projít trasu s vejcem na lžíci. „Na takové akci jsme poprvé. Dceři Kačce se tu moc líbí, i když na začátku se i bála,“ pochvaluje si třeba Petra Omelková a ukazuje na blonďatou dívku vedle sebe.

Zdroj: Deník / Pavla Hloušková

Podle vedoucí jeskyně Miluše Hasoňové neandrtálci ke Sloupsko-šošůvským jeskyním neodmyslitelně patří. „Naše jeskyně Kůlna je jedno nejvýznamnějších archeologických nalezišť neandrtálských kostí. Proto jsme vymysleli velikonoční příběh. Akci opakujeme ji jednou za dva roky. Vystřídá se tu okolo tisíce lidí. Máme vyprodané všechny vstupy,“ říká.