Podle ní za neštěstí částečně může Fakultní nemocnice Brno, kde rodila. „Snažili se zvládnout sedm porodů najednou, z toho čtyři císařské řezy. Musela jsem čekat, protože na operačním sále byla zrovna jiná žena," dodala.

K možnému pochybení nemocnice se mluvčí zařízení Anna Mrázová nevyjádřila. „V souvislosti s tímto případem nikdo proti Fakultní nemocnici Brno nevedl soudní řízení," podotkla.

Rodina už záležitost předala brněnské společnosti Vaše nároky.cz. „Případ řešíme jako újmu na zdraví. Nyní shromažďujeme potřebné důkazy," komentovala marketingová specialistka firmy Eva Jurčíková.

Podle brněnského advokáta Tomáše Soukupa doposud ve sporech s pacienty vyhrávaly spíš nemocnice. Případné odškodnění bylo nízké. Teď už ale soudy neomezuje horní hranice odškodného. „Proto se rodiny na soudy začnou obracet častěji," předpověděl.

Pětileté dívce s obrnou pomáhá neustálá dřina

Brno - Ve vyhřátém pokoji maluje vodovkami pětiletá Veronika Gožďálová z brněnského Komína. Chvíli neposedí. Hlasitě se dožaduje pozornosti, má ji ráda. „Mami podívej," ukazuje nadšeně obrázek a směje se od ucha k uchu. Je sice drobná, ale najednou je jí plná místnost.

Co tuto rodinu, ze které srší pozitivní energie, trápí? Že se Veronika něčím liší od ostatních lze poznat, až když se několikrát tvrdě uhodí. „Lékaři jí diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. Každým pohybem, který udělá, se jí spustí svaly, které by reagovat neměly," vysvětluje nalomeným hlasem Veroničina matka Kateřina Hunkesová.

Dětská mozková obrna je nevratné poškození částí mozku. Vyznačuje se především poruchou kontroly pohybu a polohy těla. „Lze těžko odhadnout, jak velké poškození to nakonec bude. Vzniká v době těhotenství, u porodu nebo po něm," informuje brněnská neuroložka Hana Boušková.

Pesimističtí doktoři

Porod Hunkesové se před pěti lety v září zastavil a dítě bylo bez přísunu kyslíku. Proto Veronice buňky v mozku odumřely. „V deseti měsících doktoři řekli, že by bylo nejlepší dát ji do ústavu, zapomenout a pořídit si nové dítě," vzpomíná Hunkesová a hlas se jí při těchto slovech přiostřuje.

S tím se rodiče smířit nemohli. Dva roky Veronika opravdu jen ležela. „Říkali, že se nikdy neodnaučí nosit pleny a nikdy nepůjde do školky," dodává Hunkesová.

Pleny ale už dívka nepotřebuje, pohyblivou má horní polovinu těla a denně navštěvuje Dětské rehabilitační centrum Medvídek. „Je to chytré, zvídavé a šikovné děvče. I díky tomu jde tak moc dopředu," říká vedoucí sestra Zlatuše Hrdličková. A Veronika to neustále potvrzuje. Když zrovna na pohovce neškádlí tátu a mámu, strká návštěvě nekompromisně do rukou dvě nejoblíbenější panenky, chce si hrát.

Veroničin den vypadá podobně jako u jiných předškoláků. Ráno vstane, rodiče ji zavezou do školky, kde cvičí. Pak mluví s logopedem, psychologem a cvičí Vojtovu metodu sérii cvičení, která má aktivovat signály v mozku.

I přes obrovské časové vytížení oba Veroničini rodiče chodí do práce. „Je jí líp ve školce, než kdybych s ní zůstávala doma. Každý třetí měsíc s ní ale musím odjet na měsíc do lázní," přibližuje matka Hunkesová.

Veronika totiž potřebuje čtyřikrát ročně speciální léčbu. Například pobyt ve specializované pražské klinice, která se zaměřuje na rehabilitace pacientů trpících dětskou mozkovou obrnou.

Dřina pomáhá

Lékaři i učitelky se shodují, že právě neustálá dřina na těchto terapiích Veroniku posouvá dopředu. „Jedna taková terapie ale vyjde na sto tisíc korun. Do desítek tisíc se šplhají i další výdaje. Třeba za kočárek s polohovacím zařízením nebo boty na zakázku," vypočítává Veroničin otec Dalibor Gožďál.

Pojišťovna ročně přispívá jen padesáti tisíci. Proto založili rodiče Občanské sdružení Verunka. Jeho prostřednictvím oslovují s prosbou o pomoc firmy i jednotlivce. „Díky němu například organizujeme charitativní koncert Šardičanky v brněnských Žabovřeskách v kulturním domě Rubín, který začíná v sobotu ve čtyři odpoledne. Vstupné stojí osmdesát korun a akci moderuje imitátor Petr Martinák. Všichni účinkující se vzdali ve prospěch Veroniky honoráře a moc jim za to děkujeme. I všem, kteří nám pomáhají," dodává Gožďál.