„Při klasické chemoterapie se látka zabíjející rakovinotvorné buňky vpravuje do těla žilou. Nová metronomická léčba je založená na dlouhodobém podávání malých dávek protinádorových léků,“ řekl přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Při klasické chemoterapii se často nádor vrátí. Při této nové metodě, je ale pravděpodobnost návratu mnohem menší. Metronomickou léčbu, ale lékaři zatím nabízí zejména pacientům, u kterých selhala běžná léčba a kteří jsou podle Štěrby beznadějné případy.

Na klinice se v této době léčí asi sto dětí metronomickou metodou. „Asi polovině dětí to opravdu pomohlo. I když jejich stav vypadal beznadějně, zlepšil se. Zbývající děti byly v tak špatném stavu, že už by jim nepomohlo nic,“ vysvětlil Štěrba.

Brněnské pracoviště je jediné, kde se tato metoda v Česku provádí. „Proto k nám jezdí třeba i pacienti z Prahy,“ dodal Štěrba. Podle něj se touto metodou léčí například ve Vídni, Bostonu nebo ve francouzském Marseille.

Pro další rozšíření metody je nutný pokrok ve studiu nádorových tkání. Fakultní nemocnice proto spolupracuje s Masarykovým onkologickým ústavem na projektu vybudování Regionálního centra aplikované molekulární onkologie.

Díky projektu se podle ředitele Regionálního centra aplikované molekulární onkologie Dalibora Valíka propojí onkologický výzkum a praktická léčba, což je v České republice unikátní. „Spolupráce a zapojení vědeckých i klinických pracovníků je nezbytným předpokladem pro dosažení pokroku v oblasti onkologického výzkumu a zavádění nových léčebných přístupů,“ vysvětlil Valík.

Na projekt dala k dispozici Evropská unie dotaci 300 milionů korun. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anny Mrázové přispěje centrum i ke vzdělávání studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Studentům také nabídneme příležitosti pro jejich následný kariérní růst,“ řekla Mrázová.

KATEŘINA SMOLOVÁ