Na procházku si vyjdou po cyklostezce vedoucí okolo nedaleké řeky Svratky. Za sportem zamíří do areálu Hněvkovského nacházejícího se na dohled. Při jízdě autem využijí blízké dálnice D1 a D2. V atraktivní lokalitě u Sokolovy ulice na jihu Brna vzniknou komplexy se stovkami bytů.

První etapa opravy poškozeného potrubí Vírského oblastního vodovodu u Drásova na Brněnsku.
Opraví nejpoškozenější část Vírského vodovodu, voda poteče bypassem

Výstavba v lokalitě na jihu Brna

* Na rohu Dufkova nábřeží a Sokolovy ulice postaví firma Bemett bytový dům se 131 byty a komerčními prostory, součástí projektu je 156 parkovacích stání.

* Developer začne stavět zřejmě na jaře roku 2022, dokončení plánuje do konce dalšího roku.

* Naproti přes ulici vybudují budovy s byty další dva investoři.

* Firma Imos Development tam plánují postavit asi čtyři sta bytů.

* Se bytovou výstavbou začnou v horizontu několika let.

Na rozdíl od jiných oblastí u řeky tam developeři nemusí čekat na vznik protipovodňových opatření, jejichž neexistence brání rozvoji jinde ve městě. Ochranu spočívající hlavně v úpravě okolí koryta Svratky umožňující rozlití vody okolo toku udělali sami bez zapojení představitelů města. „Stavbu jsme kvůli nedaleké řece zvedli. Pozemek se stal součástí opatření proti velké vodě vybudovaných kvůli záměrům v lokalitě u Sokolovy ulice,“ uvedl Tomáš Beneš z brněnské pobočky firmy Bemett.

Tento investor postaví na rohu Dufkova nábřeží a Sokolovy bytový komplex se 131 byty a komerčními prostory. Vznikne u něho 156 stání. Čtyřiaosmdesát aut zaparkuje na venkovních plochách, zbytek zamíří dovnitř objektu. Nárožní budova vyroste do výšky devíti pater, její křídla budou mít pět a šest podlaží. „Projekt je aktuálně před podáním žádosti o územní rozhodnutí. Podstatné záležitosti už máme vyřízené. Chceme začít stavět koncem příštího roku, ale střízlivý odhad je jaro roku 2022, dokončení do konce dalšího roku,“ přiblížil Beneš.

Radní požadují vybudovat infrastrukturu

Brněnští radní se k projektu vyjadřovali nedávno. Po investorovi požadují, aby se před vydáním územního rozhodnutí smluvně zaručil vybudovat veřejná prostranství, obslužné komunikace, osvětlení a chodníky. „Dál žádáme stavbu retenčních nádrží, vsakovacích objektů a výsadbu aleje stromů. Musí vyřešit parkování ve vnitrobloku, aby nezabíralo celou plochu. Očekáváme pokrytí plochých střech vegetací kvůli jejich pozitivnímu vlivu na okolní mikroklima,“ popsal radní pro územní rozvoj Filip Chvátal.

S požadavky radních investor v záměru počítá. „Uznali jsme bezesporu také potřebu vzniku mateřské školy v lokalitě, kterou následně převezmou do provozu zástupci města. Poslouží nejen majitelům bytů, ale všem v městské části Brno-jih,“ ujistil Beneš.

Na brněnském náměstí Svobody už stojí vánoční strom.
Brno má svůj vánoční strom. Šestnáctimetrová jedle už stojí na náměstí Svobody

Podle mluvčí brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka bude podmínka zřízení školky součástí plánovací smlouvy. „Její požadovanou kapacitu zajistí buď v samostatný objekt vybudovaný městem, na který investor přispěje, případně se vymezí v mateřské škole, s ním počítá sousedního záměru nazvaný Rezidence Svratka od dalšího investora," nastínil Poňuchálek.

Místní starosta Josef Haluza v souvislosti s projektem upozornil na současnou hustou dopravu v Sokolově ulici. „Kruhový objezd je tam přetížený. Požadujeme proto zpracovat dopravní studii a kromě školky udělat i zálivy pro městskou hromadnou dopravu,“ sdělil Haluza.

Právě přílišného narušení klidu v oblasti se kvůli záměru obává místní Radek Preis. „Také doufám, že se vzhledově nebude jednat o rušivý element a stavba nebude působit jako pěst na oko. Výstavba bytového domu na tomto místě se mi ale jinak zdá příhodná. Jeho obyvatelé získají dobré propojení bydlení s okolní přírodou,“ poznamenal Brňan,“ podoktl Brňan.

Vedle bude rezidence Svratka

Naproti přes ulici plánují vybudovat bytové komplexy další dva investoři. Firma Imos Development nabídne v projektu Rezidence Svratka asi čtyři stovky bytů, které postaví v několika etapách. „Nyní se nachází v přípravné fázi. Stavět začneme v horizontu několika let,“ řekla výkonná ředitelka firmy Hana Vyplelová.

Byty developer doplní další občanskou vybaveností, v projektu počítá třeba se školkou. Jako u jiných záměrů vybuduje doprovodnou infrastrukturu v podobě třeba komunikací či chodníků nebo upraví stávající plochy.

Císař Napoleon Bonaparte převzal od primátorky Markéty Vaňkové klíč od města Brna.
Do Brna se vrátil Napoleon. Klíč od města mu předala primátorka Vaňková

Plány na bytovou výstavbu odpovídají využití, které pro lokalitu stanovuje návrh nového územního plánu města. „Vymezuje tam plochy bydlení a plochy smíšené obytné podél Sokolovy a budoucího vedení Velkého městského okruhu. Konkrétní podíl bydlení návrh nestanovuje," sdělila mluvčí kanceláře městského architekta Jana Běhalová. Právě odborníci kanceláře návrh zpracovali.

Návrh územního plánu do oblasti začleňuje novou městskou třídu vedoucí od severu na jih. Jedná se o takzvanou Novou vodařskou. „Vzhledem k návrhu nové komunikace s charakterem městské třídy tam bude vhodné vytvořit uliční frontu s komerčním parterem. Na lokalitu navazují plochy zeleně směrem k řece Svratce, které poslouží pro rekreaci místních. Důležité je proto vytvořit západovýchodním směrem prostupy z nové městské třídy," nastínila Běhalová.

OLDŘICH HALUZA
TEREZIE SEKÁČOVÁ