„Led se z naší planety pomalu vytrácí a s ním mizí z pevniny i voda. Zkusíme zjistit, proč tomu tak je a jestli tomu lze zabránit. Ukážeme, proč můžeme bruslit, co je to gejzír i jak dostáváme vodu do našich domácností,“ přiblížili tvůrci představení Janet Prokešová a Aleš Pilgr.

Celé léto ve VIDA centru bude letos ve znamení dinosaurů. Za příplatek ke vstupnému návštěvníci uvidí 3D dokument o vědcích zkoumajících pravěk, v dílně si vyrobí vlastní sádrový odlitek dinosaura. Děti si vyzkouší práci paleontologa, vykutají fosilie z malého naleziště. „Jsou to jen makety, pak se ale podívají i na opravdové zkameněliny,“ dodala Daniela Marková, která každodenní dílny připravuje.

Ve venkovní části centra se návštěvníci pobaví u pěti nových atrakcí. „Exponát Zvedni sám sebe ukazuje princip kladky, člověk si sedne na stoličku a vytáhne se do téměř dvoumetrové výšky,“ poznamenal ředitel VIDA centra Lukáš Richter. Z obřích akustických uší lidé vyslechnou hovor i z druhé strany parku, z hučícího kamene jim zaduní v hlavě. Tlaková fontána s několika proudy vody osvěží děti i dospělé.

Ilustrační foto.
Nehoda kamionu uzavřela dálnici D1 na Brněnsku. V místě se tvoří kolony

Venkovní expozice se líbí i Vladimíru Veleckému s manželkou a synem. „Je zde zase něco jiného než uvnitř. Tam už jednotlivé exponáty známe a díky tekoucí vodě je to zde zajímavější,“ ocenil muž.

Každý čtvrtek lidé uvidí program ze série VIDA věda. Na zájemce čeká magnetická plastelína, pitva srdce, roztok měnící barvu i další chemické a fyzikální pokusy. Pro velký zájem je vhodné udělat rezervaci předem.

Ve středu večer ve VIDA centru zahraje Moravia Brass Band. Živě přenášeným koncertem oficiálně začne projekt Chytré prázdniny, o kterém už Rovnost informovala.

Do centra se za odměnu vydají děti zdravotníků, záchranářů, hasičů i všech ostatních bojovníků z první linie. „Pozvali jsme ty, kteří byli nejvíc zatížení v náročných uplynulých měsících,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.