Díra na silnici už nemusí udělat i díru do rozpočtu naštvaných řidičů, kteří v ní skončili. Dokazuje to případ Renaty Ludvíkové ze Židlochovic. Konečně se dočkala náhrady za zdemolované kolo u auta, se kterým před dvěma lety uvízla v hlubokém výmolu na frekventované Vídeňské ulici v Brně. „Radím všem, nevzdávejte se. Máte právo na odškodné,“ tvrdí Ludvíková.

Ještě před půl rokem jí ale vlastník silnice nedával mnoho šancí. „Žádné soudy jsme nikdy neměli, ani mít nebudeme,“ prorokoval před půl rokem tehdejší šéf brněnského Ředitelství silnic a dálnic Jiří Rupp. Ludvíková ale navzdory jeho slovům u soudu před několika dny uspěla. Čtyři tisíce za zničené kolo má po dvou letech zpět na účtě a Ředitelství silnic a dálnic je chudší i o náklady za soudní výdaje.

Jako každý den i třináctého října před dvěma lety se Renata Ludvíková vracela domů z Brna do Židlochovic po Vídeňské ulici. Najednou se ozvala rána a její fiat zůstal trčet v třiceticentimetrové neoznačené díře. Rozhodla se, že škodu z vlastní kapsy platit nebude. Tehdy ještě netušila, jak dlouhá cesta ji čeká. „Okusila jsem snad všechno. Ponížení, výsměch a běhání od jednoho úřadu k druhému,“ říká Ludvíková.

Odtažením auta její problémy zdaleka neskončily. Začala se pídit po majiteli nebezpečně rozbité vozovky, což nebylo vůbec jednoduché. Majitele neznali ani silničáři, kteří díru na žádost policie okamžitě spravili. Silnice nepatřila městu, státu ani krajské správě silnic. „Na krajském úřadě se vysmívali. Řekla jsem jim, že když silnice nikoho není, stoupnu si tam a budu prodávat párky,“ vypráví žena. Nakonec se k výmolu ve Vídeňské ulici přihlásilo Ředitelství silnic a dálnic, které vlastní silnice první třídy.

Náhradu jí však dát odmítli. „My za škody vzniklé kvůli stavu silnice neplatíme, protože na silnicích děláme kontroly každý den,“ uvedl tenkrát Rupp. Ludvíková si proto najala právníka a zkoušela se vyrovnat i po dobrém. „ Řekli, že zaplatí, ale vzápětí písemně tvrdili, že nic nezaplatí. Vůbec neměli v úmyslu nic platit,“ vypráví Ludvíková.

Za pravdu jí dal před několika dny Obvodní soud pro Prahu 4, kam se napadené Ředitelství silnic a dálnic odvolalo po rozsudku pražského městského soudu. Nynější šéf brněnské pobočky firmy Pavel Kremitovský se k případu včera odmítl vyjadřovat.

„Ředitelství silnic a dálnic musí respektovat rozhodnutí soudu. Pouze jedno procento nehod zaviní špatný stav komunikací. To je vše, co k tomu mohu říct,“ prohlásil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Ve velké většině případů řidiči opravdu na odškodné podle zákona nárok nemají. Nepřizpůsobili totiž jízdu stavu a povrchu vozovky. O odškodné mohou požádat zejména tehdy, když auto poškodí ojedinělý výmol, který nelze předpokládat nebo který není označený.

Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje, která má na starosti silnice druhé a třetí třídy, registruje za minulý a letošní rok třináct žádostí o náhradu škody.

V řadě případů se jednalo ale o žádosti, kdy nebyla prokázána souvislost mezi vznikem škody a závadou ve sjízdnosti či stavem silnice. „Celkem jsme odškodnili čtyři případy a jeden případ se právě řeší,“ uvedl šéf správy Jan Zouhar.