České priority a další témata spojená s naším členstvím v Evropské unii se ve čtvrtek od půl šesté do osmi probírala v moderním brněnském Impact Hubu. Na jedné straně akademický panel, který reprezentují tři rektoři významných českých univerzit, náměstek ministra zahraničí nebo studentka z Masarykovy univerzity. Na druhé pak devět poslankyň a poslanců europarlamentu, kterým vrcholí kampaň před květovými volbami. Společně debatují přes dvě hodiny na téma Česko, Evropa, svět. Diskuzi, která se koná jako součást projektu Univerzity Karlovy Česko! A jak dál?, moderuje Luboš Palata, evropský editor Deníku.

Zdroj: Redakce

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima čelí hned na začátku otázce, jak by řešil neznalost evropských témat mezi studenty. „Na vysokých školách jsou kurzy, kde se mohou v této otázce vzdělávat, ale evropská historie a Evropská unie patří už na základní a střední školy,“ uvádí hlava nejvýznamnější univerzity.

Studentka Evropských studií Masarykovy univerzity Aneta Vondrová k tomu poznamenává, že díky svému studiu má přístup k informacím o unii, které nejsou tolik dostupné. Europoslankyně Martina Dlabajová (ANO) se pak Vondrové ptá, zda se dají tyto informace poskytnout studentům jiných oborů. „Zkoušeli jsme oslovovat střední školy, s nabídkou, že bychom studentům srozumitelně vysvětlili, jak funguje Evropská unie. Setkáváme se ale s nezájmem ředitelů, což je velká škoda. Myslím si, že bychom měli všichni vědět, proč chodíme k volbám a proč volíme europoslance,“ uvedla studentka.

EURO JE SEBEVĚDOMÍ

Do debaty se zapojují také tazatelé z publika. Například Dominik Gřešák se ptá, zda už nastal správný čas na přijetí eura? Přítomní europoslanci jsou rozděleni. „Máme na to být v eurozóně, je to o našem sebevědomí,“ reaguje Michaela Šojdrová, jež kandiduje za KDU-ČSL. Opačný názor má Jan Zahradil (ODS): „Jsem zastáncem unie více měn. Euro není primárně ekonomické, ale politické. Kdo si přeje evropskou federaci, bude euro podporovat, kdo chce volnější svazek států, nepodpoří ho,“ říká.

Alexandr Vondra z CEVRO, kandidující v eurovolbách také za ODS, upozorňuje na problémy v souvislosti s brexitem. Třeba složitější studium Čechů na Cambridge a Oxfordu. Vondra také odmítá debaty o evropské armádě, když mnozí unijní členové NATO dávají na obranu méně než dvě procenta hrubého domácího produktu.
„Nemyslíte si, že se obecně mluví v Česku málo pozitivně o EU?“ mění téma Ondřej Mocek z Mendelovy univerzity. A přidává i narážku na premiéra Andreje Babiše. Šéfa hnutí se zastává Dita Charanzová, lídr kandidátky ANO v evropských volbách, „Andreje Babiše vidím jako člověka, který je zdravě kritický. I já jsem toho názoru, že evropská unie potřebuje reformu,“ má jasno.

Od diváků, kde jsou hojně zastoupení studenti brněnské Univerzity obrany, zazní i otázka na směrnici o držení zbraní. „Zasahovat do práv lidí, kteří legálně drží zbraně zvláště v České republice, byl jeden ze špatných vtipů,“ komentuje to opět Charanzová.