Proč je v úseku snížená rychlost, často netuší ani řidiči, kteří místem projíždějí. „Jsou tam výstražné kužely. Zřejmě to souvisí s mostem," domníval se například Tomáš Helešic.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková Deníku sdělila, že se jedná o omezení, na něž je vydané celoroční stanovení ministerstva dopravy. „Důvodem omezení je poškozený krajní nosník mostu. Do doby opravy má zmíněné omezení vyloučit veškerou dopravu v odstavném pruhu," vysvětlila mluvčí.

Jedná se o most přes řeku Litavu. Po pravé straně jsou umístěné také zábrany, aby auta nejela v odstavném pruhu. S dodržováním rychlosti je to horší. „Stovkou tam nikdo nejezdí, maximálně kamiony," poznamenal Helešic.

PŘESNÝ TERMÍN OPRAVY NENÍ DANÝ

Omezení pro řidiče tam ještě nějakou dobu bude pokračovat. Termín opravy mostu totiž zatím není přesně daný. „Oprava je naplánovaná na rok 2024 až 2025. Přesný termín zahájení prací upřesníme," podotkla Trubelíková.

Z dálnice D2 řidiči na jedenáctém kilometru sjíždí na frekventovanou silnici druhé třídy, která vede přímo přes Blučinu. „Po silnici druhé třídy projede kolem osmi tisíc aut denně. Výhled až na tři roky předpokládá až deset tisíc aut za den," vyčíslil nedávno náměstek hejtmana pro dopravu Jiří Crha.

Zdroj: Deník/Karolína Kučerová

Obyvatelům Blučiny má do budoucna ulevit obchvat. Jeho stavba má začít příští rok.

Dočasné značení je také na opačné straně dálnice D2 ve směru na Brno. V úseku před krajským městem jsou proměnné značky, které reagují na aktuální dopravní situaci.

Záběry z dronu zachycují budování nových mostů v uzavřeném jízdním pásu ve směru na Prahu.
Rozšiřování dálnice D1 v Brně: staví dva nové mosty, první úleva bude na podzim

„Na základě senzorů sledují průjezdy aut a podle hustoty dopravy a jejich rychlosti dokáží vyhodnotit dopředu, jak se doprava bude zpomalovat. Dokáží na to připravit řidiče," podotkl už dříve policejní mluvčí David Chaloupka.

V případě tvořících se kolon tak dopředu upozorní řidiče, aby zpomalili. Na dálnici D2 platí od loňského září také značky pro zákaz předjíždění kamionů ve směru na Brno mezi sedmnáctým a nultým kilometrem.