Přijít do nemocnice a nedočkat se ošetření, protože zdravotníci nemají léky. Taková situace Brňanům zatím nehrozí. Ale kvůli miliardovému dluhu se ve svatoanenské nemocnici může brzy stát skutečností.Ústav má sice v posledních letech vyrovnaný rozpočet, dokonce končí několik milionů v plusu, vedení nemocnice ale ve výroční zprávě připouští, že kladných čísel dosahuje jen díky drastickým omezením nákupů a oprav. Podle brněnského ekonoma Jiřího Šimary není výše zadlužení až tak hrozivá. Alarmující je ale tempo, jakým roste. „Ta rychlost je opravdu velká. Výrazný problém je také vysoký podíl závazků po splatnosti. Podle nových pravidel je přitom potřeba faktury platit do měsíce či do dvou. U svaté Anny je to i tři sta padesát dnů, tedy bezmála rok," upozornil ekonom.

Nemocnici tíží dluhy z minulosti, které stále rostou. Před deseti lety totiž měla závazky asi půl miliardy korun.

Nejvíc peněz dluží ústav dodavatelům léků a zdravotnických potřeb. Na konci roku 2012 to bylo tři čtvrtě miliardy. Podle Šimary se může stát, že dodavatelé odmítnou další spolupráci a nemocnici dojdou zásoby.

Několik milionů dluží nemocnice například společnosti Hartmann Rico. „Aktuálně evidujeme několik nezaplacených faktur po splatnosti," potvrdila mluvčí společnosti Irena Malá. Dodala, že firma zatím doufá, že se situace vyřeší a spolupráce neskončí.

Vedení nemocnice problémy přiznalo. „Rozpočet zatěžuje především úhradová vyhláška. A také vyšší daň z přidané hodnoty i rostoucí osobní náklady," vysvětlila asistentka lékařského ředitele Petra Veselá. Upřesnila, že letos na konci srpna nemocnice hospodařila se ztrátou 154 milionů a závazky dosáhly téměř jedné a čtvrt miliardy korun.

Problémy se s nemocnicí táhnou od roku 1996. „Dluh vzrostl kvůli špatnému hospodaření v letech 2000 až 2007," vysvětloval situaci před dvěma lety tehdejší ředitel nemocnice Petr Koška. Ten zařízení vedl od roku 2007 do letošního ledna. Poté, co dal výpověď, pověřilo ministerstvo zdravotnictví vedením ústavu ředitele druhé brněnské fakultní nemocnice Romana Krause.

Tehdejší ministr Leoš Heger chtěl obě nemocnice sloučit. Kraus proto vytvořil plán, který nastínil, kde ušetřit. Hrozilo rušení některých oddělení a propouštění zdravotních sester. Sloučení nemocnic v lednu 2014 měl umožnit nový zákon. Mezitím ale padla vláda a stávající vedení ministerstva se plánem přestalo zabývat. Proto Kraus minulý týden u svaté Anny rezignoval.

Dluhy ústavu
Závazky: 1 011 milionů
Z toho po splatnosti: 391 milionů

Pohledávky: 261 milionů
Z toho po splatnosti: 16 milionů

Náklady i výnosy: asi 3 miliardy

Stav ke 31. prosinci 2012

Zdroj: Výroční zpráva nemocnice

„Plán na sloučení ztroskotal. Nemám důvod zůstávat. Je nelogické, aby jeden člověk vedl dvě nemocnice, které si svým způsobem konkurují," řekl Kraus, který zůstává ředitelem Fakultní nemocnice Brno. Ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát proto pověřil dočasným vedením nemocnice bývalého šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Josefa Čekala. Opět proto, aby vyřešil problémy s penězi. Řádné výběrové řízení se má konat na jaře. „Je otázkou, zda nový ministr bude chtít prosadit zákon vedoucí ke sloučení," dodala mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Po-dle analytika Šimary nemocnice přitom sama současnou situaci nejspíš nezvládne.

Závazky ve výši jedné mi-liardy trápí i Fakultní nemocnici Brno. Ta má ale na rozdíl od svatoanenské nemocnice přes 640 milionů pohledávek a obrat přes šest miliard korun.