Na jižní Moravě stále přibývá lidí, kteří nezvládají platit své závazky. Od ledna do října vyhlásilo proto v kraji osobní bankrot 673 lidí. „Ve srovnání s ostatními kraji republiky je jižní Morava na čtvrtém místě,“ informovala vedoucí analytického oddělení společnosti Czech Credit Bureau Věra Kameníčková. Celkově se jižní Morava na počtu osobních bankrotů v republice podílela asi sedmi procenty.

Zastaví se pokuty

Osobní bankrot je nástroj, který mohou fyzické osoby použít od roku 2008. „Má to ale své podmínky. Člověk musí být bezúhonný, mít více než jednoho věřitele a nezajištěný dluh. To znamená ne hypotéku nebo leasing. Pokud splní i další náležitosti, může požádat soud o vyhlášení osobního bankrotu,“ uvedla Kameníčková. Po jeho vyhlášení už neroste výše dluhu ani úroky nebo pokuty za nesplácení.

Zadlužování domácností podle ekonomů stále roste. Ale méně než loni nebo předloni.

Organizace, které pomáhají lidem v dluzích, mají klientů stále mnoho. „Loni se na nás obrátilo asi šest set lidí, letos odhadujeme, že jich bude asi devět set,“ uvedla mluvčí Diecézní charity Brno Diana Tuyet-Lan Kosinová. Charita lidem například radí, jak sestavit rodinný rozpočet nebo dělá prostředníka v jednání s věřiteli.

Odborníci se shodují v tom, že problémů přibývá kvůli stále dostupnějším půjčkám. A tomu, že se v nich lidé příliš neorientují, případně přecení svoje schopnosti splácet. „Snažíme se proto působit i preventivně. Pomohlo by, kdyby zákon lépe omezil maximální výši úroků a poplatků spojených s úvěry,“ řekla Tuyet-Lan Kosinová. Dodala, že lidé z úvěrových společností jsou často velmi přesvědčiví a mnoho lidí jejich argumentům podlehne.

Jednou ze společností, která půjčuje peníze, je například Provident. Na jižní Moravě letos získala přes šestnáct tisíc klientů, kterým půjčila dohromady téměř 320 milionů korun. „Obecně se dá říct, že Jihomoravané si půjčují přiměřeně a stabilně. V posledních letech jsou ale opatrnější a víc o své půjčce přemýšlí,“ uvedl mluvčí společnosti Ondřej Holoubek. Upozornil, že také výrazně ubylo neplatičů.

Lidé si podle něj nejčastěji půjčují na opravy či zvelebování domů. Například na novou střechu nebo okna.„Teď v zimě to bývá často i na zimní pneumatiky nebo opravy porouchaných kotlů a topení,“ řekl.

Ekonom ze společnosti Cyrrus Jiří Šimara radí, aby si lidé půjčovali jen na to, co neodkladně potřebují. „To může být například vyřešení bydlení či nákup auta pro cesty do práce. Vyvaroval bych se různých spotřebitelských půjček na televize, dovolené a podobné věci,“ řekl Šimara. Upozornil, že čím více půjček si člověk sjedná, tím roste riziko, že je následně nezvládne splácet.

Soustavný tlak

Psycholog z brněnské vojenské nemocnice Jiří Brančík varuje, že nezvladatelné dluhy mohou zdevastovat lidskou psychiku. „Soustavný tlak, který na člověka dluhy vyvíjí, může vést k dlouhodobému rozladění, úzkostným stavům až depresím,“ upozornil psycholog.

Často se podle něj také stane, že dlužníci své problémy řeší útěkem z reality. „Začnou pít nebo užívat drogy,“ řekl Brančík. Není výjimkou ani to, když propadnou hazardním hrám. Věří totiž, že by v nich mohli rychle získat potřebné peníze.

Méně prozíraví lidé se podle něj zadlužují hlavně před Vánoci. „Bojí se, že bez velkých darů před rodinou selžou,“ podotkl psycholog.

Zaplaťte, slyšel muž stále dokola

Hodonín - Když třiadvacetiletý Patrik Palkovič z Hodonína vzpomíná na chvíle, které prožíval před rokem, není mu veselo. Má za sebou totiž jedno z nejnáročnějších období svého života. „I když moje situace stále není ani zdaleka ideální, žiji dnes už relativně v pohodě,“ říká.

Jeho nesnáze začaly ve chvíli, kdy se rozhodl pomoci matce, která neměla dost peněz na živobytí. Vzal si v bance úvěr. U dalších půjček jí ručil. A k tomu splácel auto. Jeho dluh se tak postupně vyšplhal na dvě stě tisíc korun.

Situace se dramaticky změnila, když jeho matka náhle zemřela. A na něj spadly všechny její splátky. „Půjčit si tolik peněz byla chyba, ale nikdy by mě nenapadlo, že to tak dopadne,“ tvrdí muž.

S platem kolem dvanácti tisíc korun splácel devět tisíc měsíčně. Do toho musel přispívat na bydlení a na jídlo. „Byl to ohromný stres. Někdy mi peníze pochopitelně nevyšly, protože jsem musel platit něco nečekaného. Třeba opravu auta. Tím pádem jsem se s některou splátkou opozdil a rozjel se kolotoč telefonátů. Navíc mi naskakovaly úroky,“ vzpomíná Palkovič.

Mobil mu v té době zvonil i desetkrát denně. Ze sluchátka se vždy ozývalo to stejné: dotazy, kdy konečně zaplatí. „Bylo to pořád dokola. Ať byl všední den, neděle, svátek nebo Vánoce, pořád mi někdo volal, ať pošlu peníze. Nikoho nezajímalo, že je zkrátka nemám,“ krčí muž rameny.

Aby se vyhnul exekutorům, zaplatil vždy jen tu část dluhu, která nejvíce spěchala. Přednost mělo bydlení. „Kdybych totiž skončil na ulici, byl by to definitivní konec,“ říká. Za rok nakonec dokázal splatit větší část peněz. Dnes už bankám posílá jen tři tisíce korun měsíčně.

LUKÁŠ IVÁNEK

Dluhová poradna pomáhá lidem s jejich závazky. Markéta Bibrová Velková říká: Bankrot může být velká úleva

ROZHOVOR - Nejčernější myšlenky, v krajním případě i sebevražda. Takové věci mohou napadat lidi, kteří se dostali do nezvladatelné dluhové smyčky. Osobní bankrot, i když zní hrozivě, může mnoha zadluženým pomoci zpět k normálnímu životu. „Mí klienti říkají, že díky tomu můžou opět klidně spát,“ říká Markéta Bibrová Velková z dluhové poradny.

Jak se dá pomoci lidem, kteří nezvládají splácet své dluhy?

Záleží na tom, kolik dluží a jak moc špatně na tom jsou. Pokud to s nimi není úplně nejhorší, je dobré zajít za finančním poradcem a dluhy takzvaně konsolidovat. To znamená spojit jednotlivé položky do jednoho úvěru a splácet pouze jednu splátku s často výhodnějším úrokem.

Co mají dělat ti, kterým nepomůže ani konsolidace dluhů?
Jediným možným řešením je oddlužení, tedy osobní bankrot. Hlavní výhodou je, že lidem dluh už dále nenarůstá. Jsou také zbaveni exekučních příkazů, upomínek a jiných vymahačů.

Takže nemohou přijít o majetek?
Pokud poctivě splácí, tak ne. Ovšem pět let jim zůstává jenom životní minimum. Poté mohou soud požádat o prominutí zbytku nezaplaceného dluhu. Ten ve většině případů těmto žádostem vyhoví.

Může o uvalení osobního bankrotu požádat každý?
Těm, kteří si vezmou půjčky a splácet se ani nepokusí, jej soud nepřizná. Uvalí na ně konkurz. Je pravda, že vyhlášení bankrotu se vyplatí až u vyšších dluhů, protože dlužník musí také platit asi tisíc korun měsíčně insolvenčnímu správci.