VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Benedikt XVI. v Brně sloužil mši pro 120 tisíc lidí

Brno /FOTOGALERIE, ON-LINE, ANKETA, VIDEO/ - Papež Benedikt XVI. ve svém kázání promluvil ke stodvacetitisícovému davu věřících o naději. Mluvil i česky, v jejich rodné řeči pozdravil také poutníky ze Slovenska, Polska i Německa.

27.9.2009 26
SDÍLEJ:

Papež Benedikt XVI.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

On-line reportáž z dění na tuřanském letišti i ve městě čtěte pod článkem

Nedělní bohoslužba Benedikta XVI. na tuřanském letišti v Brně skončila něco málo po poledni. Papež o tři čtvrtě hodiny později odletěl zpátky do Prahy, poutníci to však tak lehké neměli. K městským autobusům i na parkovišti totiž proudily davy lidí. V areálu tuřanského letiště zbylo jen několik stovek věřících.

„Nejhorší nápory už máme za sebou, městské autobusy lidi plynule odvážejí do centra, ani k autobusům na parkovišti se netvoří kolony. Policisté jen pomáhají některým starším nebo nemohoucím lidem a převážejí je k autobusům,“ uvedla brněnská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Pro Jihomoravský kraj byla papežova návštěva nejvýznamnější zahraniční návštěvou v historii. Zároveň se jednalo o první návštěvu papeže v brněnské diecézi od jejího založení v roce 1777. Při bohoslužbě se Svatým otcem v Brně sloužilo také čtyřicet biskupů a tisíc kněží, z toho více než dvě stě ze zahraničí. Jedním z nich byl i vatikánský kardinál Tomáš Špidlík, rodák z Boskovic.

Svatého otce přivítal v Brně brněnský biskup Vojtěch Cikrle, od kterého papež dostal jako osobní dar kopii závěsného křížku, který byl nalezen v poblíž základů baziliky z velkomoravské doby u Mikulčic nedaleko Hodonína. „je připomínkou křesťanských kořenů Moravy a tedy i brněnské diecéze,“ zdůvodnila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

„Jako nástupce apoštola Petra přicházíte z Říma, kde svatí Petr a Pavel a s nimi řada dalších hlásali Krista a prolili pro něj svou krev. Díky jejich svědectví se radostná zvěst dostala i k nám. Naše katedrála je zasvěcena dvojici těchto velkých apoštolů – svatému Petru a Pavlovi. Vaše Svatosti, vítejte tedy doma,“ pronesl v úvodu svého pozdravu brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Svatý otec předal brněnskému biskupovi na oplátku kalich a patenu.

Ve svém projevu, takzvané homílii, která následovala po latinské mši, zdůraznil papež téma naděje. To připomínala také dvanáctimetrová kotva, která měla být právě symbolem celé mše. „Vaše země se nachází, stejně jako i jiné státy, v kulturní situaci, která je často radikální výzvou pro víru, a tedy i pro naději,“ přednášel papež v italštině svůj projev.

Podle něj jak víra, tak naděje se odsunuly na soukromou a pozemskou rovinu a v běžném životě se prosadila víra ve vědecký a ekonomický pokrok. „Člověk potřebuje být osvobozen od materiální tísně, ale mnohem podstatnější však je, aby se zachránil před zlem, které postihuje ducha,“ dodal papež. Řešením je podle něj víra v Boha, „který je Láska“ a nadějí všech je Kristus.

Papež před mší pozdravil věřící. Česky

Benedikt XVI. zmínil také jména svatého Cyrila a Metoděje, hlavní patrony Moravy a svaté Petra a Pavla, kterým je zasvěcena brněnská katedrála. Také vyzýval věřící, aby vzpomněli slavné moravské mučedníky.Vděčnost věřících si vysloužil i svým závěrečným pozdravem Slovákům, Němcům a Polákům.

„Svatý otec podal osobně svaté přijímání patnácti bohoslovcům a jáhnům. Vybraným čtyřiceti osobám, zástupcům všech českých a moravských diecézí, podal eucharistii kardinál Tarcisio Bertone, vatikánský státní sekretář,“ uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Věřícím v sektorech podali hostie a víno některý z tisícovky přítomných kněží.

ON-LINE Z TUŘANSKÉHO LETIŠTĚ

17:05
Dálnice je průjezdná v obou směrech. "V průběhu celého opatřené policisté neřešili žádnou dopravní nehodu či dopravní komplikace vážnějšího rázu," zakončil mluvčí policie Pavel Šváb.

16:06
Dálnice se vyprazdňuje, do hodiny se očekává obnovení provozu.

15:02
Z areálu tuřanského letiště mizí v autobusech ke svým vozům či do centra tisícovky poutníků. Policisté koordinují odjezd z parkovišť a monitorují situaci ve městě. V tuto chvíli je centrální parkoviště téměř prázdné, osobní auta bez problémů opouští Brno. "Vše jde podle plánu. Máme tedy prostor společně s hasiči pomáhat na dálnici v orientaci starším lidem a těm, kteří vystoupili dříve než jejich autobus zaparkoval. Ušetřené stovky metrů ráno se tak mnohdy změnily na prochozené kilometry odpoledne. V nezbytných případech vyčerpané poutníky k autobusům převážíme," popsal situaci policejní mluvčí Pavel Šváb.

14:00
Velké množství lidí podle policistů postupně opouští své sektory. „Přesun osob k tuřanské letištní hale koordinují policisté i pořadatelé za pomoci vojáků. Zde je zajištěna bezplatná kyvadlová doprava do centra a k parkovišti osobních aut. Druhý proud poutníků se přesunuje na parkoviště zájezdových autobusů ve směru k dálnici D1,“ uvedla mluvčí policistů Soňa Svobodová. Okolo půl druhé odpolední se podle ní kolona na dálnici na čas zastavila. „Návštěvníci se musí obrnit trpělivostí. Poutníci jsou naštěstí disciplínovaní a chovají se ukázněně,“ řekla Svobodová. Celou situaci monitoruje i policejní vrtulník. Policisté, pořadatelé i zdravotníci aktivně situaci řeší. Na ploše v sektorech zůstává asi čtvrtina osob, tedy něco mezi dvaceti až třiceti tisíci osobami.

13:49
První z věřících jsou na brněnském Hlavním nádraží. Zaplnili nástupní halu i perony. Všude hlídají hlídky Policie ČR.

13:29
Na dálnici jsou stovky autobusů, lidé se k ním pomalu trousí, dopravní zácpa se ale nekoná.

13.19
Všichni si pochvalují hladký odjezd návštěvníků mše. „Vše pokračuje podle plánu, problémy jsme nezaznamenali,“ uvedl mluvčí policie ČR Pavel Šváb. Autobusy dopravního podniku odvážejí věřící s asi minutovým intervalem.

13:00
Věřící se rozcházejí v klidu. Organizátoři je pouštějí po sektorech, zatím jsou všichni ukáznění. Vše zvládá i dopravní podnik.

12:49
Podle informací městské policie přijelo na papeže celkem 4150 osobních aut a 852 autobusů, z nich jen šest neparkovalo na dálnici D1. Vše se velmi pomalu rozjíždí. Napilno má dopravní podnik, který věřící speciálními autobusy rozváží po Brně.

12:46
Papež právě odletěl. Máváním a tleskáním se s ním rozloučily desetitisíce lidí.

12:27
Kolaps potkal jednu vozíčkářku. Odvážejí ji záchranáři.

12:22
Papež po krátkém občerstvení odjíždí na letiště k letadlu. Všichni poutníci vytahují své svačiny a jedí. To, na co se měsíce těšili, je za nimi. „Po mši cítím naplněno. Chtěl jsem strávit nějaký čas v harmonii a to se určitě splnilo. Je hezký den, atmosféra byla úžasná. Je dobré že papež mluvil o naději, to je to co tu zůstává vždy,“ řekl třeba Tomáš Klusák, osmnáctiletý student v kroji z farnosti Sv. Jiljí v Líšni. Program na letišti má trvat ještě do půl čtvrté odpoledne.

12:20
Moderátoři mše vyzývají ke klidu a spořádanému odchodu davu lidí. Odcházet má po sektorech podle abecedy.

12:04
Papež zdravil hodně dlouho Rakušany a Němce. Na Slováky zapomněl a začal zpívat. Pak mu přinesli pomocníci papír a svoji chybu napravil. Poté nastoupil do papamobilu a za zpěvu posledního žalmu odjíždí. Odjel za zvuku při Janáčkovy Sinfoniette.

11:31
Kněží vyšli do sektorů podávat lidem svaté přijímání.

11:26
Zkolabovali další dva lidé. "Do této doby bylo ošetřeno celkem 15 osob, u 10 z nich šlo o kolapsový stav. Častým důvodem kolapsů je nedodržování pitného režimu, zvláště u predisponovaných osob," upřesnila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

11:25
Jihomoravská záchranná služba ošetřila třináct lidí, někteří z nich zkolabovali a záchranáři je ošetřují na místě. Dvě osoby museli převézt do nemocnice - ženu s alergickou reakcí na potraviny a muže s akutní atakou vysokého tlaku. "Po ošetření jsme ho ihned transportovali do nemocnice," oznámila mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.

11:11
Při bohoslužbě se Svatým otcem v Brně koncelebruje čtyřicet biskupů a tisíc kněží, z toho více než dvě stě ze zahraničí. První čtení přečetla farnice ze Šlapanic, druhé čtení farník z Tuřan. Evangelium četl trvalý jáhen Willi Türk.

11:06
V centru města Brna nic nenaznačuje tomu, že na tuřanském letišti je sto dvacet tisíc lidí. Kromě prázdných kostelů se počet lidí v centru neliší od jiných nedělí. Lidé bez zájmu o papeže jsou v parcích, restauracích i obchodech.


10:56 Papež zmiňuje svatého Cyrila a Metoděje, hlavní patrony Moravy a svaté Petra a Pavla, kterým je zasvěcena brněnská katedrála. Také vyzývá věřící, aby vzpomněli slavné moravské mučedníky.


10:48
"Vaše země se nachází stejně jako ostatní země v kulturní situaci, která je často radikální výzvou pro víru, a tedy i pro naději. Člověk se musí zachránit před zlem, které postihuje ducha. A zachránit jej může jedině Bůh." Papež cituje slova, která jsou napsaná velkými písmeny nad vchodem svatopetrské katedrály ."Pojďte ke mě všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím." V tomto našem světě jedině Kristus může být naší spolehlivou nadějí. A křesťané tuto uvěst musí každodenně hlásat a dosvědčovat.

10:38
I Brňané se dočkali svaté češtiny. Papež řekl krátký pozdrav v češtině a pokračuje v italštině.

10: 26
Začíná bohoslužba slova. Jednotlivé liturgické zpěvy čtou zástupci místních farností.

10:20
Svatý otec přijímá dar od Cikrleho. Je to kopie křížku z devátého století nalezeného v Mikulčicích. Komentátor čte instrukce ke mši. Ta začíná.

10:15
Vojtěch Cikrle přednáší uvítací řeč papeži. Děkuje za všechny poutníky.

10:14
Papež se poklonil před oltářem a pokuřuje kadidlem.

10:10
Benedikt XVI. vystupuje na podium speciálně pro něj připravené.

10:05
Papež pomalu přijíždí k podiu v doprovodu duchovních i ochranky. Prostor před podiem zaplavuje omamná vůně kadidla.

9:57
Delegace s prezidentem došla před baldachýn. Desítky biskupů dělají papežský předvoj. Vychází průvod ministrantů s křížem.

9:55
Václav Klaus, primátor Brna Roman Onderka a další politici prošli davem, míří ke kotvě, kde se setkají s papežem.

9:53
Papež vystoupil u provizorní sakristie. Věřící čekají, až se přesune na pódium.

9:45 Papamobil nejede přímou cestou. Objíždí připravenými uličkami mezi lidmi a papež jim žehná.

9:42 Papež už je v půlce letiště, obklopují ho mávající lidé.

9:39 Papamobil už přijíždí do sektoru s křížem. Konečně jej vidí většina věřících. Papež je neustále zdraví.9:37 Věřící na chvíli papamobil zastavili, ale ten se opět rozjíždí.

9:34 Papež za doprovodu hudby muzikantů v krojích nastoupil do papa mobilu a projíždí kolem tisícovek lidí. Zní Janáčkovy slavnostní fanfáry, papež kyne věřícím.

9:31 Papež Benedikt XVI. vystoupil z letadla a papamobilem se přesune na místo plánované mše. Cestu jeho papamobilu budou lemovat krojované páry, které jej přivítají na Moravě.

9:22 Letadlo s papežem Benediktem XVI. na palubě přistálo na tuřanském letišti.

9:19
Na obloze se objevil papežský speciál s Benediktem XVI., na palubě.

Přílet letadla a cesta papamobilem: fotogalerie zde


9:17
Přituhuje, lidé se tlačí na zábradlí, netrpělivě už očekávají přílet papežského letadla. Řadí se už i ministranti a kněží, rozdávají se vlaječky. Mají je už skoro všichni poutníci.

9:13
Lidé nevidí moc do dálky. Začali vítat prezidenta Klause, místo něj zatím projel jen jeden vozíčkář.

8:54
Na letiště dosedl speciál s prezidentem České republiky Václavem Klausem a jeho ženou Livií. Poutníků už je sto tisíc.

8:53
Právě pomalu končí nácvik latinských odpovědí lidí pro mši. Ta bude totiž v latině. Před podiem se shromáždilo sedmdesát tisíc poutníků. Na parkovišti na uzavřené dálnici D1 parkuje 800 autobusů a je stále místo pro 400 dalších. Parkoviště osobních aut Černovických terasách je obsazeno asi ze dvaceti procent. Je zaplněný VIP sektor.

Nedělní ráno na tuřanském letišti: fotogalerie zde

8:50
Nad tuřanským letištem přelétává vrtulník a monitoruje celou situaci.

8:32 Věřící nacvičují zpěvy na dnešní mši. Převažují zde Moravané, což dali najevo potleskem při otázce moderátorů. Návštěvníků z Čech je jen minimum.

Poutníci na cestě na letiště: fotogalerie zde

8:02
Policisté mají prvního zraněného. Před půl osmou ráno se zranil jeden z příslušníků jízdní policie při nasedání do sedla koně. „Byl převezen do Úrazové nemocnice v Brně, rozsah zranění bude upřesněn po vyšetření,“ uvedla mluvčí jihomoravské policie Soňa Svobodová. Dodala, že lidé zcela zaplnili ulici Evropskou od dálničního parkoviště autobusů a velká skupina poutníků proudí také od autobusových zastávek.

HANA FASUROVÁ A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Autor: Redakce

Byla návštěva papeže užitečná?

Ano

57 %

Ne

43 %

Hlasovalo: 61

Anketa byla ukončena

27.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 26
SDÍLEJ:
Zdeněk Škromach

Je potřeba vyhlásit konkurz na českého Fica, říká exministr Zdeněk Škromach

Hokejista Martin Nečas v dresu zámořského hokejového klubu Carolina Hurricanes, v němž odehrál v NHL jediné utkání.

Nikdo na něj netlačil, říká agent o Nečasově návratu. Možná nastoupí proti Zlínu

Změří si tlak, poslechnou tlukot srdce. Lidé se naučí poznat infarkt od selhání

Brno – Žiješ hlavně srdcem, připomene v úterý Brňanům kampaň neziskové organizace Loono. Workshop na Veterinární a farmaceutické univerzitě upozorní na nebezpečí srdečních onemocnění.

Útočník Koné ze Zbrojovky získal cenu fair play FIFA

Londýn, Brno /VIDEO/ – Útočník fotbalové Zbrojovky Francis Koné obdržel na galavečeru FIFA ocenění fair play za pohotovou pomoc protihráči.  

JAMU povede Petr Oslzlý. Nově zvolený rektor působil i jako poradce Havla

Brno – Novým rektorem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění se stane profesor divadelní fakulty Petr Oslzlý. V pondělí jej zvolili v prvním kole tajného hlasování členové akademického senátu.

Další lánský puč? Odstupte, zní po volebním debaklu z jihomoravské ČSSD i TOP 09

Jižní Morava – Sociální demokraté přišli o pětatřicet poslanců, TOP 09 o šestnáct. Čtvrtinu sněmovny tak uvolnili ostatním. Jihomoravští členové vyzývají své celostátní předsedy, aby odstoupili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT