Rozebrat pušku, vyměnit křesací kameny, vyrobit patrony z papíru a střelného prachu do flinty i děla. To vše spolu spolu se spoustou dalších činností zabírá posledních čtrnáct dní Oldřichu Bartoškovi z Křenovic většinu volného času. Až bude v sobotu odpoledne stát se spolubojovníky v uniformách Napoleonových dělostřelců v bitevní vřavě na Santonu, musí být dokonale připravený. „Máme dost akcí i přímo tady v Křenovicích, takže je se vším dost práce. Ale stojí to za to,“ svěřil se Bartošek.

Letošní vzpomínkové akce budou o něco skromnější než vloni. Alespoň co do počtu vojáků. Zatímco před rokem jich na pomyslné bojiště u Tvarožné přijela tisícovka, příští sobotu jich tam bude o dvě stovky méně. A chybět mezi nimi bude i populární představitel Napoleona Marc Schneider, který jakoby francouzskému císaři z oka vypadl. Potvrdil to prezident pořádajícího Projektu Austerlitz Miroslav Jandora. Podle něj jsou důvodem úspory za zpáteční letenku Schneidera do Spojených států.

Přes toto ochuzení se diváci můžou těšit na pestrý program. „Novinkou budou sobotní dopolední manévry ve slavkovském zámeckém parku, které budou následovat po tradiční přehlídce. Zúčastní se jich pět až šest stovek vojáků včetně jízdních. To ve Slavkově zatím nebylo,“ vyzdvihl Jandora.

K zlatým hřebům programu bude jako obvykle patřit sobotní rekonstrukce bitvy, v níž Napoleon rozdrtil vojska rakouského císaře a ruského cara, jako obvykle u Tvarožné. Podle tiskové zprávy Projektu Austerlitz bude tématem akce a scénáře bitevní ukázky boj o Telnici, která bitvu tří císařů odstartovala. Jejím výsledkem bylo podle zprávy rozbití koaličního levého křídla v Sokolnicích a za Telnicí Francouzi, kteří dosáhli rozhodujícího vítězství v boji o Pratecké výšiny.

Dopravu do Tvarožné letos zájemcům usnadní posílení autobusových spojů. Ty budou jezdit od stanice Úzká u brněnského Teska na Rohlenku v době od 10.30 do 13.30 hodin a v opačném směru od 15.30 do 17.30. Jízdné bude stát čtyřiadvacet korun.

Ze Slavkova a Holubic budou k motorestu a zpět jezdit autobusy ve 12.52 a 15.22 hodin, zpátky v 15.55 a 18.55 hodin. Jízdné bude stejně drahé. K tradičním, a mimořádně populárním momentů vzpomínkových akcí bude patřit také sobotní večerní defilé vojsk s ohňostrojem ve Slavkově.

Město nad Litavou bude také centrem celé řady doprovodných akcí. Na své si přijdou milovníci kultury, nákupů i dobrého jídla. „Velký úspěch měl jarmark na letošních srpnových Napoleonských dnech, proto pořádáme tradiční řemeslný jarmark v zámecké zahradě a historický jarmark v Husově ulici. Prodejce jsme přísně prověřovali, takže by se na stáncích neměly objevovat žádné kabelky nebo umělohmotné cetky,“ uvedl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Podle něj si přijdou na své také gurmáni. „Bude tu opravdu rozmanité občerstvení, bramboráky, maďarské speciality,“ lákal ředitel. Ten očekává, že do Slavkova přijede nejméně dest tisíc lidí. „Právě proto bude jarmark v parku, tam nedojde k žádným tlačenicím,“ objasnil Šilhánek. Rovněž doporučil zámecké akce, kostýmované prohlídky v oděvech z dob napoleonských válek nebo výstavu obrazů zaměřených jak jinak, než na období vzestupu hvězdy největšího francouzského vojevůdce.

Program vzpomínkových akcí k 204. výročí bitvy u Slavkova.

Pro všechny, kdo se letos na Slavkovské bojiště chystají, mají organizátoři zvlášť příjemnou zprávu. Vstup na všechny akce v plenéru je zdarma. Platit se bude tedy jen za zámecké prohlídky.