Online sledujte pod článkem.

Sympatizanti strany, která podle odborníků spolupracuje s neonacistickými organizacemi Národní odpor či Autonomní nacionalisté, se sešli před sídlem soudu na Moravském náměstí už v devět hodin.

„Počítáme zhruba se stovkou příznivců, kteří nás budou podporovat. Stranu u soudu budu hájit sám. Po vynesení rozsudku vystoupím s krátkým projevem,“ plánuje předseda Dělnické strany To­máš Vandas.

Přestože příznivci stojí na místě již dopoledne, strana nahlásila demonstraci brněnské radnici až na jednu hodinu odpoledne. Policisté jsou proto ve střehu už hodinu a půl před začátkem stání.

Brněnská radnice ani odborníci na extremismus neočekávají žádné násilné incidenty. „Policie se bude spíš starat, aby shromáždění lidé nepadali pod tramvaje,“ odhadoval tiskový mluvčí Brna­-střed Roman Burián. Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně bude Dělnická strana případné výtržníky krotit, aby neztratila popularitu.

1. ON-LINE (situaci před soudní budovou sledovala Hana Fasurová)

11:54 - Vandas v krátkém projevu na minidemonstraci před soudem řekl, že pevně věří v to, že soud jeho DS nerozpustí. "To co dneska předvedla vláda se svými argumenty na rozpuštění strany je naprosto tragické," zdůraznil Vandas. Skupinka asi třiceti příznivců DS se pomalu od soudu rozchází, policie nemá důvod zasahovat, protože k žádným incidentům nedošlo.

11:45 - Před budovou Nejvyššího správního soudu se rozestoupilo asi 30 lidí, kteří rozvinuli transparenty DS a skandují jméno strany. Situaci sledují čtyři policisté, kteří jsou zjevně překvapení. Důvod je ten, že demonstrace se měla konat až v jednu hodinu odpolednu. Šéf DS Vandas poděkoval svým příznivcům za podporu a těm, kteří se jednání soudu nezúčastnili vypráví o tom, co se v soudní síni dělo. Slíbil, že se voleb do Evropského parlamentu tak jako tak zúčastní.

09:44 - Příznivci DS se rozešli a plánují se před soudní budovu vrátit až v jednu hodinu odpoledne, na kdy je ohlášena demonstrace. "Jdeme na kafe a počkáme na rozsudek," uvedla Simona Skoumalová, lídr kandidátky Dělnické strany v krajských volbách. "Mně se chce čůrat," zvolal mladík, sbalil vlajku a zmizel.

09:24 - Delegace vedení se přesunula do budovy Nejvyššího správního soudu, před soudem postávají hloučky mladých lidí v průměrném věku 17 let, někteří jsou zahalení do bílých vlajek DS. Šéfredaktor časopisu Romano Hangos Pavel Pečinka rozdával představitelům strany svůj časopis. Vedení strany ho odmítlo se slovy:"Co to je, to je nějaký pogrom, nechte si to!". Někteří příznivci strany, jako například sedmnáctiletý mladík Václav Pastrňák přijeli stranu podpořit až z Ostravy, se svou dívkou drží vlajku strany a novináři si ho fotí. "Bude to zajímavé, myslím si, že lidé mají právo demonstrovat kdekoliv," říká Pastrňák.

09:10 - Před budovou Nejvyššího správního soudu se schází zhruba dvě desítky lidí. Příznivci Dělnické strany oblečení v "bombrech" a šálách DS se míchají v davu s novináři, kteří zatím mají početní převahu. Přijel i předseda strany Tomáš Vandas, který komunikuje s novináři. Soud za nedlouho bude projednávat budoucnost Dělnické strany. Situaci zajišťuje Policie ČR ve spolupráci se strážníky, připraveny jsou i protiextremistické jednotky. Sympatizanti DS rozdávají stranický tisk "Dělnické listy".


2. ON-LINE (situaci v soudní síni sledoval Pavel Mokrý)

11:38 - Senát odročil hlavní líčení na 4. března v 9.30, kdy vynese rozsudek. Hlavní líčení tak skončilo.

Šéf DS Vandas:"Značku DS nám vzít můžete, ale naše myšlenky ne!"

11:36 - Po jeho krátké závěrečné řeči se slova ujal předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. "DS respektuje Ústavu České republiky a nikdy jsme neporušili zákony České republiky. Pokud nás chce vláda rozpustit jenom kvůli tomu, že jsme nenahlásili akce, pak by se musely rozpustit i jiné strany," zdůraznil Vandas. Podle něj jde o politický proces na objednávku ministra vnitra Ivana Langera. "Značku DS nám vzít můžete, ale naše myšlenky ne," dodal Vandas na závěr.

11:32 - Soud ukončil dokazování a dal prostor k závěrečným návrhům. První mluví Václav Henych, který zastupuje Vládu České republiky. "Chci upozornit, že DS organizovala akce, při nichž docházelo ke střetům s policií," uvedl Henych.

11:28 - Po více než půlhodinové přestávce se soudní síň znovu zaplnila do posledního místečka. Sedmičlenný senát si sedl na svá místa a zahájil další kolo líčení. Za soudci se opět rozvinulo promítací plátno, aby mohl soud přehrát další důkaz. Tím je videozáznam z webových stránek Národního odporu.

11:02 - Jednání je přerušeno na 20 minut. Soudci se budou radit o dalším postupu.

10:50 - Jednání v tuto chvíli vede soudce-zpravodaj Jan M. Passer. Ten pročítá jednotlivé listinné důkazy. Lidé v soudní síni je mohou prohlížet také. Za soudci se totiž rozvinulo obrovské plátno, na které jsou jednotlivé listiny promítány.

10:41 - Vandas vysvětluje funkci dobrovolné složky Dělnické strany. Tou je ochranný sbor."Pomáhá nám organizovat demonstrace. A má také chránit. Rozhodně nesupluje práci policie," uvedl Vandas. Ochranné sbory prý nepoužívají žádnou sílu. "Když se dozvíme o páchání trestné činnosti, voláme strážníky nebo policii. Sílu nechceme používat. Chceme se presentovat jen politickými názory. Také nechceme nikoho zvýhodňovat a dělat rozdíly v barvě pleti. V této zemi musí platit zákony pro každého," zdůraznil Vandas.

10:24 - Po jednom z vystoupení šéfa DS se soudní síní rozlehl potlesk. Jeho výrokům totiž tleskal početný houf příznivců DS. Soudce je upozornil, že příště z takových projevů vyvodí důsledky.

10:19 - Vandas musí soudcům vysvětlit, jak by chtěl rozpustit všechny parlamentní strany. Soud totiž reaguje na jedno z prohlášení DS. "Museli bychom být ve vládě a rozhodovat o této zemi. Jestliže zjistíme, že se dopustili zločinů ODS nebo ČSSD, mohlo by dojít k jejich rozpuštění. Není to nic protidemokratického," vysvětlil Vandas, která odcitoval zmíněné prohlášení. Soudce ale zajímá mechanismus rozpuštění politických stran. "Činilo by se tak na návrh Vlády České republiky," doplnil šéf DS.

10:12 - Vandas nemá obavy z toho, že by Nejvyšší správní soud Dělnickou stranu zrušil. Argumenty vlády jsou totiž podle něj chabé a věří, že u soudu neuspěje. Zakázat DS je spíše politická objednávka. "Dělnická strana se vposlední době stává štikou, která vnesla do zatuchlého rybníka dravost a odhodlanost, sčímž líní kapři, doposud jistí sami sebou, nepočítali. I proto se chtějí bránit a zákazem dokumentují slabost systému. Nepřipomíná vám to komunistický režim ve stádiu smrtelné agónie zkonce osmdesátých let?" poznamenal Vandas v jednom komentáři.

10:09 - Jednoho ze soudců zajímá, v čem porušuje DS zákon, pokud porušuje "jen" zákon o shromažďování. "K porušování předpisů ze strany DS dochází. Což nepopírají ani sami zástupci strany. Někdo to označuje za bagatelní, ale leckterá prohlášení DS mají zcela jiný rozměr. To je důvod na rozpuštění strany," uvedl navrhovatel.

10:03 - Někteří odborníci se domnívají, že Vláda nemá dostatek argumentů k tomu, aby soud DS rozpustil. Straně totiž vytýká pouze to, že neohlásila některé plánované demonstrace. Šéf partaje to vysvětlil tak, že za své členy nemůže. "Strana nezodpovídá za někoho, který se někde sejde," upozornil Tomáš Vandas.

09:58 - Jednání připomíná televizní debatu. Předseda DS totiž využívá přímý televizní přenos k tomu, aby se vyjadřoval téměř ke všemu. Argumentuje na každé slovo navrhovatele. Jeho postoj se však dá shrnout do jedné věty. "Zásadně nesouhlasím s tím, aby soud DS rozpustil," říká Vandas při každém vystoupení.

09:50 - Snahy zakázat DS se podle Vandase objevily po loňských krajských volbách. "Jde o politickou objednávku. Doufám, že soud návrh zamítne," doplnil Vandas. Na jeho slova reagoval navrhovatel. Ten tvrdí, že jednání strany nelze bagatelizovat. Hlavně proto, že vyhlásila "nulovou toleranci k režimu po 17. listopadu 1989". DS chce totiž rozpustit všechny parlamentní strany a vyšetřit jejich polistopadové angažmá. "Jde o změnu, jehož cílem je revoluce. Za této situace se DS jeví ve zcela jiném světle," uvedl zástupce Vlády.

09:44 - Hned po něm se slova ujal Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany. Ve svém projevu obhajuje svou stranu, kterou Vláda označuje za radikální a extrémně pravicovou. "Nechápu, proč jsou nám vytýkána shromáždění, která jsou prý nelegální a neohlášená. To, že se naši členové a příznivci někde setkají, není důvod k rozpuštění. Mohla by se rozpustit i ČSSD, jejíž středočeský hejtman chválil politiku německé říše," zdůraznil Vandas.

09:40 - Slova se ujal navrhovatel, který vysvětluje důvody, proč má soud DS rozpustit. "Vláda podala návrh, protože DS porušuje zákon," řekl zástupce Vlády České republiky.

09:39 - Ochranná lhůta se ale podle Nejvyššího správního soudu netýká těch stran, které jakkoliv porušují zákon. Z tohoto důvodu mají soudci za to, že jakási "karanténa" se netýká Dělnické strany. Proto se jednání o rozpuštění DS bude konat.

09:37 - Vláda České republiky podala návrh na rozpuštění Dělnické strany (DS) loni 5. prosince. Od té doby nepodal Nejvyššímu správnímu soudu žádné důkazní návrhy. V mezičase navíc došlo k nové skutečnosti. Prezident Václav Klaus vyhlásil termín voleb do Evropského parlamentu. Zákon o politických stranách však stanovuje, že nelze rozpustit jakoukoliv stranu od vyhlášení termínu do deseti dnů po skončení voleb.

09:34 - Jednání o rozpuštění Dělnické strany právě začalo. Soudní síň Nejvyššího správního soudu je zaplněná do posledního místečka. Zájem o veřejné zasedání byl tak obrovský, že justiční stráž přestala deset minut před zahájením opouštět dovnitř veřejnost. Počet míst byl totiž omezený a mnozí lidé, kteří se chtěli jednání zúčastnit, měli smůlu.