Měl přijet začátkem srpna, ale pozval si jej americký národní tým. Byť v Brně trénuje, pořád ještě nemá angažmá jisté. „Dohodli jsme se na měsíční zkušební době. Matta ale chceme,“ vysvětlil klubový manažer Martin Gerža.

Změny v týmu
-přišli: Matt August (ze Spojených států amerických), Jakub Lžičař, Martin Chevalier (oba z juniorské kategorie)
-odešli: Stefan Okošanovič (do Kladna), Tadeáš Handlíř (studium), Ondřej Boula (jako trenér do Šelem Brno), Luboš Pospíchal

Američanovi k Brnu netradičně nepomohl agent. „Po sezoně mi známý u piva nadhodil Mattovo jméno. Za týden přišla stejná nabídka od dalšího. Měl výborné blokařské statistiky, takže jsme ho zkusili. Není náhoda, když přijde stejný tip od dvou lidí, kteří nejsou agenti,“ vzpomínal brněnský trenér Ondřej Marek.

Ačkoli je u nás i v Evropě August nováček, Česká republika mu není cizí. „Moje babička je z Přibyslavi. Je to ale rodina, kterou jsem zatím neviděl,“ vyprávěl víc než dvoumetrový blokař.

Na Vysočinu se chystá a s babičkou už i na dálku mluvil. „Říkala mi, jak je Česko nádherné, že je zde spousta věcí k poznání i zajímavá kultura. Taky dobré jídlo,“ usmíval se dlouhán.

Trenér i manažer doufají, že není poslední nováček v brněnském týmu. „Pošilháváme po diagonálním hráči,“ komentoval stále nekompletní sestavu Marek.

Manažer Gerža už si kýženého univerzála vyhlédl. „Chci přivést novou posilu z Ruska,“ vyzradil.

Kde se týmu podařilo zaplnit mezeru, je pozice asistenta trenéra. Musel však sáhnout do vlastních řad. „Domluvili jsme se s Michalem Hrazdirou, že bude hrající asistent. Byla to nejlepší varianta,“ řekl Marek.

Hrazdira se výzvy nebojí. „Je to pro mě logický vývoj. S Ondrou Markem už dlouho úzce spolupracujeme. Tolik se toho nezmění, a navíc mě to baví,“ těšil se Hrazdira.

Nečeká ho ale nic jednoduchého. Musí totiž stíhat víc věcí najednou. „V přípravě často předvedu cvik a jdu ho dělat i s kluky. Je to náročnější. Věřím, že i v zápasech dokážu fungovat jako hráč a zároveň vnímat, co je potřeba zlepšit. Ale jsme na to dva,“ vysvětloval Hrazdira.

Klub se opět pokusí dosáhnout na nejlepší šestku. „Chceme postoupit do play-off. Rádi bychom páté až šesté místo, které tři roky hrajeme,“ doufal Marek.

Brňany čekají tři přípravné turnaje, z nichž první zahájí už ve čtvrtek v Maďarsku. V hale v Kounicově ulici potom od 12. do 14. září odehrají Memoriál Karla Lázničky.

JAN MAZÁČ