Nejprve se s rodinou vnuk spolumajitele palírny Moritze Deutsche podíval do domu v Mášově ulici. Před prahem budovy leží Kameny zmizelých. Připomínají o něco známějšího Moritzova bratra Ottu Deutsche, který se stal obětí holokaustu. „Je dobré ctít tradice a připomínat tehdejší obyvatele,“ míní.

Michal Vaněk s manželkou na motocyklu, na němž vyrazí na cestu kolem světa.
Objet svět, dokud nic nebolí. Cestovatel z Vacenovic obrazí planetu na motorce

Bratr Moritz umřel ještě před válkou. Za protektorátu nacisté Židům zabavovali majetek, ani palírna nebyla výjimkou. „V roce 1947 mému otci palírnu vrátili. O rok později ji ale zase znárodnili komunisté,“ líčí Peter Deutsch příkoří, které rodinu postihlo.

Rodina DeutschovýchOtto a Moritz Deutsch v roce 1918 vstoupili do lihovarnického podniku se sídlem v Pekařské ulici.
Po okupaci Československa v roce 1939 jim nacisté firmu zabavena. V roce 1947 získali podnik zpět, o rok později jej znovu zabavili komunisté. Moritz zahynul ještě před válkou, Otto se stal obětí holocaustu. Moritzův vnuk Peter se narodil v roce 1940, v Brně žil do svých osmi. Pak s otcem emigroval do Rakouska a ve svých patnácti do Brazílie. Do Brna se poprvé vrátil v sedmdesátých letech.


Až do patnácti let žil v Rakousku, rodina pak přesídlila do Brazílie, kde Peter Deutsch žije dodnes. „Měli jsme tam i část rodiny,“ připomíná.

Do Brna zavítal poprvé v sedmdesátých letech, nyní přijel už potřetí. „Budovy poznávám, jen jsou opravené,“ uvádí.

Bývalý lihovarnický objekt v Pekařské ulici, který je nyní také opravený, viděla rodina poprvé. „Jsem rád, že budova slouží dál. Hezky se o to postarali,“ myslí si. Navštívili také místo bývalé prodejny likérů v ulici Cejl.

V Brazílii strávil Peter většinu života, stejně jako spousta dalších přistěhovalců. „Lidé v Brazílii jsou původem odevšud, mnohdy neznají ani svou historii. Vlastně nejsou tolik odlišní od Evropanů, takže nebylo vůbec tak těžké zapadnout,“ popisuje Peter začátky v Jižní Americe.

Kdyby chtěl Peter Deutsch palírnu získat zpět, musel by mít české občanství. Návrat do České republiky zatím nevylučuje. „Promýšlíme různé varianty, také kvůli synům, jeden žije ve Španělsku, druhý v Británii,“ podotýká.

Syn Dirk byl v brněnské bývalé palírně také prvně. „Oceňuji, že se snaží zachovat podobu toho místa a ctí jeho historii. V této době je zvykem spíš vše zbourat,“ přemítá Dirk Deutsch.

V Brně zůstanou do konce měsíce. Poté se přesunou do Rakouska. „Pojedeme se podívat do Klagenfurtu, tam otec také žil a poté se vypravíme do Německa,“ doplňuje syn.

Ilustrační foto
Grily i stromy. Lidé si zvelebí vnitrobloky za peníze města