Právě při práci na této knize o historii města ve 20. století narazil v archivu na kuřimské radnici na text Arnošta Vermoska ze 70. let 20. století. "Spis mne zaujal a začal jsem se pídit po jeho autorovi. Nalezl jsem jeho syna Marka, protože sám Arnošt Vermousek zemřel už v roce 1991. V rodinném archivu jsem pak našel další texty místopisného i historického charakteru. Byly psané s neobyčejnou erudicí a originálním literárním stylem," popsal Plocek.

V knize jsou pak Vermouskovy spisy Kronika Sokola Kuřim, Kuřimské památníky a Kuřimské hospody. "Arnošt Vermousek byl tělem i duší sokolský funkcinář. Dále vynikající muzikant, kuřimský patriot, amatérský badatel v místní historii a též vynikající zahrádkář. Bylo ale nutno okomentovat některé autorovy historické exkursy. Přece jen nebyl profesionálním historikem či etnografem a někde příliš zjednodušoval nastínění historického kontextu. Ale tato moje poznámka je činěna se současným vědomím úcty k autorovi a jeho výkonu," zmínil Plocek.

Knihu ocenil i starosta města. "Mohlo by se zdát, že Kuřim nemá žádné zajímavé dějiny, ale já jsem přesvědčený o tom, že to není pravda," poznamenal na besedě o knize kuřimský starosta Drago Sukalovský.

Podle Plocka je kniha určená především občanům Kuřimi. "Mohou skrz ni hlouběji vnímat duší místa, kde žijí. Ale kniha může být přínosná pro kohokoli, kdo se zajímá o historii Moravy a nejen to. Některé pasáže knihy, například o kuřimských hospodách, jsou psány až hrabalovským stylem. Prostě literární potěcha," doplnil Plocek.