Nepoužitelné kusy organizátoři vyhodili a spálili. I proto v minulých dnech hojně apelovali, aby jim lidé vozili pouze stále zachovalý nábytek a elektrospotřebiče. „Všechno je darováno s dobrým úmyslem, ale ukrajinským rodinám takové věci dát nemůžeme. Utekly ze svých domovů, které mají vybavené stejně jako my tady,“ uvedl na sociálních sítích brněnský náměstek Petr Hladík.

O službu je poměrně velký zájem. A to ze strany dárců i ukrajinských příjemců, kteří nutně potřebují zařídit nové ubytování. „Přesná čísla si většinou nevedeme, ale třeba v sobotu sem přijelo přes dvě stě aut plných nábytku. Lidé vozí především postele, skříňky a židle,“ vyjmenovala Houzarová. Z větších elektrospotřebičů pak jsou nejčastější pračky a ledničky. Často však ve špatném stavu.

Štít Jošta Moravského na Moravském náměstí v Brně zdobí ukrajinská vlajka.
Štít v modrožluté barvě: socha Jošta na Moravském náměstí podporuje Ukrajinu

První dny také dárci často zajížděli do pavilonu B, kde je asistenční centrum. Teď už si však zvykli na umístění banky v pavilonu G1. „Rekonstruujeme byt a zbavujeme se nábytku z celého patra. Chtěli jsme ho dát na charitu a tohle je skvělá příležitost, kterou jsme hned využili,“ prozradila Zuzana Čeldová, která přijela s manželem. Na káře dovezli manželskou postel.

Organizátoři nábytek postupně třídí, čistí a odvážejí do dočasných domovů pro ukrajinské uprchlíky. Ti sem navíc mohou přijít a sami si vybrat, co zrovna nejnutněji potřebují.

JAKUB TRUČKA