Vozy linky 4 skončí od příštího pondělí v zastávce Vozovna Husovice. „Z místa budou cestující pokračovat autobusy náhradní dopravy linky x4 do Obřan. Dotčenou oblast Maloměřic a Obřan navíc obsluhují i linky 57 a 75,“ sdělil provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl.

Výluka tramvají
Linka 4 skončí už v zastávce Vozovna Husovice.
Dál do Maloměřic a Obřan pojedou náhradní autobusy.
Začíná v pondělí 9. srpna.
Potrvá několik měsíců, nejpozději do 11. prosince.

Původně měla výluka trvat zhruba tři měsíce. Kdy dopravce znovu obnoví provoz na trati do Obřan skutečně, není v současnosti jasné. „Nejpozději ale musí výluka skončit 11. prosince, protože pak se budou tramvaje linky 4 spolupodílet na náhradní dopravě při dlouhodobé výluce na železniční trati do Blanska,“ doplnil Seitl.

Cestujících v trolejbusech a autobusech okružních linek, které jezdí přes Tomkovo náměstí po hlavním průtahu, se letos omezení nedotknou. Na páteřní silnici ovlivní práce zásadně provoz včetně městské hromadné dopravy nejdřív v příštím roce.

Komplikací se původně obával třeba Brňan Štěpán Matuský. „Přes Tomkovo náměstí jezdím trolejbusem z Vinohrad na výstaviště kvůli testům. Naštěstí se mě výluka nedotkne, ale věřím, že znepříjemní život mnoha lidem,“ poznamenal cestující.

Při výstavbě velkého městského okruhu vznikne nová tramvajová trať přes Tomkovo náměstí. Povede v původní trase. Změna se týká hlavně zastávek, cestující je v budoucnu najdou pod novým mostem překlenujícím náměstí. Pod tratí tramvají dělníci vymění například kanalizaci, vodovod nebo inženýrské sítě.

Nahoru na mostní konstrukci se přesune silniční doprava. V současné době přes náměstí každý den projíždí desetitisíce aut.