Jeho vzkaz a podpisy významných návštěvníků univerzity si od úterý mohou prohlédnout lidé v Mendelově muzeu.
Pamětní kniha vznikla v roce 1924. Zapsali se do ní například Leoš Janáček, Tomáš Baťa, ale také významní politici a zahraniční hosté. „Až do druhé světové války se do ní mohli podepsat jen významní hosté. Po válce se kvůli režimu dostala ke všem, a tak v ní najdeme i vzkazy z výletů základních škol,“ uvedli autoři výstavy Marta Březovská a Martin Jonáš.
V období druhé světové války schovali jeden ze symbolů univerzity před nacisty manželé Štrofovi. „Zachránili ji před zkázou. Po vyhlášení stanného práva ji zakopali a po vyhnání Němců knihu odevzdali,“ uvádí na první straně knihy poválečný rektor Václav Neumann. Poděkování za záchranu knihy je jediným zápisem rektora.
Podle ředitele muzea Ondřeje Dostála neukazuje kniha jen historii univerzity, ale celého Brna. „Lidé a jejich texty totiž zachycují atmosféru a dění doby,“ zdůraznil Dostál. Návštěvníci si mohou například přečíst, že rivalita mezi dvěma největšími českými univerzitami začala už ve dvacátých letech. „Aby v rozvoji české vědy ušlechtile závodila se svou starší sestrou, dcerou Karlovou,“ popřál totiž škole Masaryk.
Od roku 1989 knihu univerzita opět střeží na rektorátu a podepsat se do ní mohou jen nejvýznamnější hosté. Kromě podpisu prvního českého prezidenta Václava Havla tam tak lidé mohou objevit dva zápisy současné hlavy státu Václava Klause. „Ze svého zápisu v roce 1995, kdy jsem univerzitě přál skvělou budoucnost, vidím, že jsem se nemýlil,“ napsal Klaus v roce 2007.