Nákladní auta najela do pavilonu G1, který sousedí právě s pavilonem, který minulý týden přetvořili zaměstanci brněnského výstaviště v polní nemocnici. "Elektronické polohovací postele se odezinfikují, dá se na ně matrace a prostěradlo," nastínila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Druhou část lůžek přivezou v sobotu ráno, nemocnice bude nachystaná v pondělí.

V pátek před jedenáctou skládali poslední z lůžek a stěhovali je na svá místa. "Za dvě hodiny jsme měli v podstatě hotovo, složeno z kamionu a sestaveno," poznamenal v pátek dopoledne za společnost Proma Reha, která lůžka dodala, Jan Bergman.

Firma Proma Reha lůžka přivezla do Brna na vlastní náklady. 302 lůžek vyrobili pracovníci asi za dva týdny. "Úplně nové byly pro státní rezervu hmotných rezerv, první část jsme dokončili minulý týden. Měli jsme k tomu rozjetých spoustu dalších zakázek, včetně největší letošní zakázky pro maďarské zdravotnictví. Nakonec se podařilo domluvit, že jsme u tamní poslední zakázky odložili termín dodání," doplnil Bergman. Díky tomu získala firma kapacitu vyrobit lůžka, na která zřejmě ulehnout pacienti s koronavirem.


Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, ještě v pátek na výstaviště přivezli takzvaný setkávač. Speciálně upravený kontejner umožní lidem potkat se s nemocnými. Nemocnici ho předala olympionička Šárka Kašpárková a generální sekretář Českého olympijského výboru Petr Graclík.

"Jsme rádi, že lidem na jižní Moravě můžeme pomoci. Olympijským setkávač pomůže znovu spojit rodiny a zlepšuší tak i psychický stav nemocných, který je důležitou součástí zdraví,“ řekl Petr Graclík. Předělaný pojízdný kontejner už během jara využívali obyvatelé domovů v Říčanech a v Českém Těšíně.

Přes dva a půl tisíce nových případů jen za čtvrtek a víc než tisíc lidí v nemocnici s Covidem evidují krajští hygienici. „Enormní nárůst počtu nových pozitivně testovaných lidí se zastavil, dosahuje ale stále vysokých hodnot,“ komentovala epidemioložka Renata Ciupek z krajské hygienické stanice. Za poslední dva týdny byla největší část nakažených ve věkové skupině nad pětašedesát let. Tito lidé zároveň nejčastěji potřebují hospitalizaci.

close Koronamapa info Zdroj: Deník zoom_in