Brothánkovou v politice inspirují především lidé, kteří se zabývají třeba sociálními otázkami. „Věřím, že jediná cesta k tomu, abychom mohli být hrdý národ, vede přes pomoc potřebným,“ řekla.

V zastupitelstvu se mladá žena chce zaměřit také na spojování lidí. „Jedině tak objevíme společné cíle pro naše Brno. Často v nás převládá strach z lidí, které neznáme, nebo z generace, které nerozumíme. Myslím, že i to by měla být úloha města, aby pomocí otevřených diskuzí nebo kulturních akcí představovala své občany sobě navzájem,“ vysvětlila s čím do zastupitelstva míří.

Naopak jeden z nejstarších kandidátů do městského zastupitelstva, Jiří Knauer, se chce věnovat financím. „V politice jsem sice nikdy nebyl, ale mám ohledně financí mnoho zkušeností. Pracoval jsem totiž několik let jako vedoucí odboru financí na úrovni města,“ popsal. Jedním z témat, na něž se plánuje zaměřit, jsou třeba i investice.

Pisárky s bohunickým kampusem má propojit lanovka.
Lanovka do kampusu? Stále ve hře. Stanice má vzniknout u nové smyčky v PisárkáchDo jaké míry ovlivňuje věk kandidáta voliče, však není podle brněnského politologa Lubomíra Kopečka možné říct. „Je to velmi individuální. V menší či střední obci může být třeba vitální sedmdesátiletý starosta, který funkci vykonává už léta. Všichni ho znají a jeho věk proto pro jeho voliče nebude hrát roli,“ uvedl.

Nejmladší a nejstarší kandidáti v Brně
Nejmladší kandidáti:
Jiří Podveský 18 let, truhlář, kandiduje za Svobodu a přímou demokracii
Jan Horáček 18 let, student, kandiduje za Sportovce

Nejnižší věkový průměr:
Piráti - průměrný věk 34 let

Nejstarší kandidáti:
František Procházka 86 let, lesní inženýr, kandiduje za ČSSD

Nejvyšší věkový průměr:
Brněnští senioři - 63 let

U velmi mladých kandidátů podle Kopečka záleží například na tom, zda je volič jeho vrstevník. „U starších voličů může být pro velmi mladé kandidáty jejich věk nevýhoda. Někteří lidé si totiž mohou myslet, že kvůli svému nízkému věku nejsou pro vykonávání důležité politické funkce dost kvalifikovaní. Mladší voliči mu zase můžou víc věřit, protože mají stejnou životní zkušenost,“ popsal.

Zcela nejnižší věkový průměr kandidátky mají brněnští Piráti. Čtyřiatřicet let. „Věk kandidátů pro nás rozhodně není rozhodující, jde nám především o zkušenosti a témata, která lidé přináší,“ vysvětlil lídr kandidátky do zastupitelstva města Tomáš Koláčný.

Jako handicap však mládí dalších kandidátů nevnímá. „Ukazujeme, že i mladí lidé dokáží přinášet kvalitní témata a odvádět kvalitní práci. Věnují se třeba moderním technologiím či digitalizaci, s nimiž si starší lidé nemusí často vědět rady,“ dodal.

Zda přitáhnou mladí kandidáti k volbám více svých vrstevníků, záleží na osobnosti kandidáta. „Musí jít o mediálně populárního a na sociálních sítích vlivného člověka. Jeho nižší věk může být pro kandidáta výhodou, pokud ví, jak s mladými lidmi mluvit,“ dodal Kopeček.

Nové stojany na kola před Letmem a na Mendlově náměstí
Stojan na kola před pivovarem? Provokace, hodnotí krok města Brňané

Naopak nejvyšší věkový průměr, přes třiašedesát let, mají Brněnští senioři. „Důležitější než věk pro nás bylo, že chtějí lidé bojovat za práva důchodců,“ řekl lídr jejich kandidátky Štefan Kandalec.

V brněnském zastupitelstvu plánuje prosazovat především nižší nájmy pro starší osmdesáti let či levnější jízdné městskou hromadnou dopravou.

Zbytek politických uskupení kandidujících v Brně do zastupitelstva, se pohybuje mezi devětatřiceti a šestapadesáti lety. V České republice proto není výjimkou. „Průměrný věk kandidátů je sedmačtyřicet let,“ sdělil za Český statistický úřad Tomáš Chrámecký.

Ilustrační foto.
Bájný zlatý hattrick? Kometa se může vyrovnat Vsetínu před 21 lety, tvrdí expert