Vybraná firma v těchto dnech umísťuje do každého domu kamery k přednímu i zadnímu vchodu, do vestibulu a výtahu. Radnice musí při zavádění přístrojů splnit obecné nařízení o ochraně osobních údajů. Záznamy z kamer poputují na speciální server zabezpečený proti nepovolanému přístupu. Tam mají být uchované nanejvýše dva týdny. „Záznamy použijeme pouze při problému v obecním domě. Oprávněná osoba ze záznamu posoudí, zda jde o prokazatelný čin například vandalismu. Pokud ho odhalí, můžeme záznam předložit policii,“ vysvětlil starosta městské části Vladan Krásný.

Živý řetěz mezi náměstím Svobody a Malinovského náměstí
Ruku v ruce i po třiceti letech. Lidský řetěz spojil náměstí

Na radnici reagovali na požadavky obecních nájemníků, kteří žádali zavedení kamer. „Vím o domech, kde přístroje nemají, a tam se potýkají s nepořádkem uvnitř budovy i v jejím okolí. Ve výtahu zabrání třeba loužičkám od psů,“ poznamenala Alena Černá ze Starého Lískovce, která kamery v domě vítá.

Zařízení budou mít ve všech obecních budovách i v Novém Lískovci. „V první vlně jsme je zavedli do pěti domů už v letech 2010 a 2011. Do zbývajících je instalujeme v příštím roce,“ sdělila starostka Nového Lískovce Jana Drápalová. Podle ní přibudou přibližně do dvaceti vchodů, některé obecní domy ve čtvrti jsou totiž spojené do bloků.

STRÁŽNÍCI SOUHLASÍ

Jako užitečný nástroj k zajištění větší bezpečnosti v bytovém domě vnímají kamery strážníci. „Je ale důležité, na jaká místa kamery dát. Někde stačí, když jsou pouze na chodbách. V domech, kde došlo například ve výtahu k pokusům o znásilnění, napadení či okradení, je doporučujeme umístit i do výtahu,“ uvedl mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Zástupci radnice Brna-středu, která má z brněnských radnic ve správě nejvíce obecních domů, plošné zavedení kamer do všech 290 budov neplánují. Zařízení snímají prostory v deseti domech, do dvou dalších zástupci radnice instalaci připravují. „Jsou vždy umístěné tak, že monitorují společné části domů. Nikdy nesnímají dveře bytů, to je nepřípustné,“ řekla mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Umístění kamer do bytového domu by nevadilo Tomáši Mazalovi, který v této městské části bydlí. „Ale jedině v případě, že s tím souhlasí nájemníci. Aspoň nebudou mít strach o majetek a o sebe, kamery jsou dnes stejně všude,“ okomentoval.

Z pětadevadesáti obecních domů budou mít v Líšni kamery v sedmi bytovkách. „V některých z nich je teprve zavedeme. Jednáme na základě požadavků nájemníků,“ prohlásil líšeňský starosta Břetislav Štefan.

O zařízeních pro tyto účely neuvažují třeba na radnicích Brna-jihu nebo Židenic. „Zaměřujeme se na snímání veřejných prostranství. Třeba nedávno umístěná kamera na Staré osadě po dvou dnech pomohla odhalit pachatele loupežného přepadení,“ uvedl starosta Židenic Aleš Mrázek.

Ilustrační foto.
Vykradl nemocniční kapli. Ze svatostánku sebral bohoslužebné věci za 22 tisíc